Aktualizacja wpisu w CEiDG – kiedy musisz to zrobić?

Mariusz Siwko
22.12.2024

Zarejestrowanie działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest bardzo łatwe, szybkie i znacząco uprościło cały proces, niewątpliwie promując przedsiębiorczość w naszym kraju. Trzeba natomiast pamiętać, że raz dokonany wpis może w pewnym momencie wymagać aktualizacji. Będzie tak, gdy w Twojej firmie zajdą jakieś istotne z prawnego punktu widzenia zmiany. W naszym artykule omawiamy przykładowe sytuacje, w których przedsiębiorca ma obowiązek dokonać aktualizacji wpisu w CEiDG, korzystając z formularza CEIDG-1.

Zmiana lub rozszerzenie charakteru działalności

Przy zakładaniu działalności gospodarczej przedsiębiorca wskazuje na charakter swojej działalności, czyli informuje, czym zamierza się zajmować. Dokonuje tego poprzez podanie odpowiedniego kodu PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).

Jeśli po czasie przedsiębiorca postanowi rozszerzyć lub zmienić zakres działalności, na przykład planuje całkowicie zmienić branżę, to musi uzupełnić wpis w CEIDG o dodatkowe kody PKD lub zmienić główny (wiodący) kod przed uzyskaniem pierwszych przychodów z nowej działalności.

Porada:

W formularzu można wpisać dowolną liczbę kodów PKD. Jeśli więc planujesz prowadzić szeroką działalność, to nie ograniczaj się w podawaniu kodów – uważaj jednak, aby nie zadeklarować prowadzenia biznesu regulowanego, który wymaga np. uzyskania licencji.

Zmiana siedziby firmy

Zmiana adresu siedziby firmy to prozaiczna przyczyna aktualizacji danych w CEIDG. Właściciel firmy musi zgłosić zarówno nowy główny adres, jak i wszelkie dodatkowe miejsca prowadzenia działalności.

Jeżeli zmiana adresu oznacza także zmianę właściwego Urzędu Skarbowego, to dodatkowo konieczne będzie złożenie formularza VAT-R (dotyczy przedsiębiorców będących podatnikiem VAT).

Zmiana okresów rozliczeniowych podatku dochodowego

Przedsiębiorca, w większości przypadków, ma możliwość wyboru pomiędzy rozliczaniem podatku dochodowego miesięcznie lub kwartalnie. Jeśli zdecydujesz się na zmianę częstotliwości rozliczeń, musisz zaktualizować tę informację w CEIDG.

Zapamiętaj:

Taką zmianę można przeprowadzić tylko raz w roku – do 20 lutego.

Zawieszenie działalności

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników na umowę o pracę, mogą zawiesić działalność gospodarczą, np. z powodu problemów finansowych, choroby etc. Aby skorzystać z tego prawa, konieczne jest złożenie wniosku w CEIDG z datą rozpoczęcia i planowanego wznowienia działalności.

Zapamiętaj:

Minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni, a maksymalny – 24 miesiące. Ważne, aby data zawieszenia nie była wcześniejsza niż data złożenia wniosku.

Zmiana nazwy firmy

Jeśli zdecydujesz się na zmianę nazwy firmy, to oczywiście musisz zaktualizować wpis w CEIDG. Pamiętaj, że nazwa firmy w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zawsze zawiera imię i nazwisko właściciela, ale może być uzupełniona o dodatkowe elementy, na przykład dookreślające rodzaj prowadzonego biznesu. Co więcej, możesz podać wiele takich nazw w swoim wpisie.

Informacja o małżeńskiej wspólności majątkowej

Podczas rejestracji działalności w CEIDG przedsiębiorcy deklarują, czy pozostają w małżeńskiej wspólności majątkowej czy też nie. Jeśli nastąpi zmiana w tym zakresie, np. przedsiębiorca zawrze związek małżeński lub zdecyduje się na rozdzielność majątkową, to dane w CEIDG muszą zostać zaktualizowane.

Zmiana biura rachunkowego

Przedsiębiorcy mogą w dowolnym momencie zmienić biuro rachunkowe obsługujące ich firmę. Decydując się na to trzeba natomiast pamiętać o zaktualizowaniu wpisu w CEIDG o nazwę nowego biura oraz miejsce przechowywania dokumentacji księgowej.

Zmiana formy opodatkowania

Każda decyzja o zmianie formy opodatkowania wymaga aktualizacji danych w CEIDG. Takiej zmiany można dokonać tylko raz w roku – najpóźniej do 20 stycznia. Wyjątkiem od tej reguły jest przejście z ryczałtu na zasady ogólne, co można przeprowadzić także w ciągu roku.

Zmiana numeru rachunku bankowego

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zgłoszenie w CEIDG wszystkich posiadanych rachunków bankowych, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli przedsiębiorca zmieni bank lub założy dodatkowy rachunek, to analogicznie musi zaktualizować swój wpis. Należy również pamiętać, że w formularzu można podawać tylko te rachunki, których przedsiębiorca jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Jak zaktualizować wpis w CEIDG?

Wszystko można załatwić online za pośrednictwem strony rządowej www.biznes.gov.pl. Można również pofatygować się do swojego urzędu gminy (będzie to konieczne, jeśli nie posiadasz profilu zaufanego).

Po zaktualizowaniu wpisu zostanie on sprawdzony i – w przypadku braku błędów – zaakceptowany. Nowe informacje będą automatycznie udostępnione zainteresowanym urzędom, czyli ZUS, US oraz Głównemu Urzędowi Statystycznemu.

Dodajmy również, że aktualizacja wpisu w CEiDG jest całkowicie bezpłatna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie