Jak planować wydatki w firmie, gdy masz mocno ograniczony budżet?

Mateusz Nowak
11.12.2023

Odpowiedzi na tytułowe pytanie szukają tysiące polskich przedsiębiorców. W szczególnie trudnym położeniu znajdują się właściciele mikro firm, którzy bazują na niewielkiej marży i ciężko jest im zgromadzić duży budżet na inwestycje czy potrzebne zakupy. Wymaga to szczegółowego planowania wydatków, a kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Podziel wydatki według skali ważności

Możesz to zrobić w Excelu lub po prostu na kartce. Ważne, abyś spisał sobie planowane wydatki na przykład na rok do przodu, określił ich koszt i posegregował je od najważniejszych do najmniej istotnych. Takie zobrazowanie sobie sytuacji ułatwi Ci zarządzanie finansami i rozsądne gospodarowanie budżetem firmy.

Odróżniaj wydatki inwestycyjne od zwykłych zachcianek

Jak odróżniać wydatki inwestycyjne od własnych kaprysów? To umiejętność, którą nabywa się z czasem. Każdy przedsiębiorca czuje czasami pokusę, aby sprawić sobie jakiś prezent i uzasadnia to rzekomymi potrzebami firmy. Po co udawać? Skoro marzy Ci się nowy samochód w leasingu, to przyznaj szczerze, że jest to zbytek i taki wydatek powinien trafić na sam koniec listy priorytetów.

Przeznaczaj część zysków na przyszłe wydatki

Dobrym sposobem na planowanie i realizowanie wydatków, zwłaszcza tych najważniejszych, jest gromadzenie środków z myślą o nich. Możesz umówić się sam ze sobą, że np. przeznaczasz 20% miesięcznego zysku na fundusz inwestycyjny. Określ tempo, w jakim musisz gromadzić oszczędności, by móc zrealizować plany inwestycyjne w rozsądnym czasie.

Staraj się wydawać pieniądze na to, co może stanowić Twój koszt uzyskania przychodu

To stara zasada, którą podzieli się z Tobą każdy doświadczony przedsiębiorca. Sens mają wyłącznie wydatki, które wpisują się w ideę optymalizacji podatkowej, czyli przynoszą wymierną korzyść finansową. Oczywiście nie chodzi o naginanie przepisów, ale o takie gospodarowanie środkami firmowymi, aby przy okazji oddawać jak najmniej Urzędowi Skarbowemu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie