Współpraca z nowym kontrahentem może być szansą na zwiększenie przychodów, ale też niesie ze sobą pewne ryzyko. Niestety, w polskich warunkach nigdy nie można mieć pewności, że trafiamy na uczciwego vis-a-vis. Można natomiast zminimalizować prawdopodobieństwo kosztownej wpadki poprzez sprawdzenie, czy potencjalny kontrahent nie jest przypadkiem znanym dłużnikiem, który zdążył już oszukać innych przedsiębiorców. Jak to sprawdzić? Kilka sposobów omawiamy w naszym poradniku.
Rejestr Dłużników Niewypłacalnych to baza danych prowadzona przez Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). Trafiają do niej podmioty wpisane na podstawie prawomocnych orzeczeń sądowych – mogą to być na przykład osoby, wobec których ogłoszono upadłość, przedsiębiorcy niewywiązujący się ze swoich zobowiązań, czy też osoby objęte zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak sprawdzić kontrahenta w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych? Przede wszystkim musisz znać numer RDN danego podmiotu. Jeśli go nie posiadasz, możesz złożyć wniosek do Centralnej Informacji KRS. Zaświadczenie o tym, czy dana firma widnieje w rejestrze i pod jakim numerem, kosztuje tylko 15 zł.
Sprawdź swojego kontrahenta w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.
Biura Informacji Gospodarczej to prywatne instytucje gromadzące dane o zaległościach płatniczych. Działają na podstawie ustawy i współpracują z wieloma branżami, co czyni je cennym źródłem informacji o rzetelności finansowej przedsiębiorców.
Jednym z najbardziej znanych Biur Informacji Gospodarczej jest BIG InfoMonitor, który zapewnia dostęp do danych z BIG, BIK i Związku Banków Polskich. Raport o konkretnym przedsiębiorcy można wykupić za 29 zł netto. Istnieje również możliwość zakupu abonamentu dla większej liczby zapytań.
Kolejną popularną bazą jest Krajowy Rejestr Długów (KRD). To prywatny podmiot, który obsługuje firmy o dowolnej wielkości oraz osoby fizyczne. W KRD możesz sprawdzić nie tylko kontrahenta, ale też uzyskać raport o Twojej firmie i upewnić się, że nikt inny nie dopisał Twojej działalności. Aktualny cennik jest dostępny na stronie KRD.
Źródłem informacji o potencjalnych długach Twojego kontrahenta może być także ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Podmiot ten oferuje pomoc w zarządzaniu należnościami oraz udostępnia narzędzia pozwalające zweryfikować dłużnika. Założenie konta jest darmowe, ale pobranie raportu już nie – aktualny cennik znajdziesz na stronie ERIF.
Wspomnijmy również o KBIG, czyli Krajowym Biurze Informacji Gospodarczej. Jest to o tyle interesujący podmiot, że współpracuje z zagranicznymi partnerami (np. z Niemiec i Szwajcarii), dając tym samym dostęp do informacji o aktywnych długach na rynkach zachodnich. Dostępne są zarówno pojedyncze raporty, jak i opcje abonamentowe, a szczegółowy cennik znajdziesz na stronie KBIG.
Biura Informacji Gospodarczej nie są najpewniejszymi miejscami, w których należy weryfikować potencjalnych dłużników. Jeśli nie ma w nich wzmianki o Twoim kontrahencie, ale nadal coś Ci w nim nie pasuje, a w grę wchodzą naprawdę niemałe pieniądze, to rozważ skorzystanie z usług wywiadowni gospodarczej.
Takie wywiadownie dostarczają bardzo szczegółowych informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Można je obrazowo porównać do agencji detektywistycznych. Wywiadownie my zbierają dane z wielu źródeł (w tym z BIG, rejestrów sądowych i sprawozdań finansowych) i dostarczają spersonalizowane raporty o sytuacji majątkowej i płatniczej danego podmiotu, wraz z oceną wypłacalności i historii płatniczej.
Ile to kosztuje? Cena zależy od zakresu informacji i czasu realizacji – standardowe raporty kosztują od kilkuset złotych.
Jeśli chcesz szybko i pobieżnie sprawdzić pojedynczego kontrahenta, wystarczy raport z BIG lub KRD. Jeśli natomiast w grę wchodzi większa transakcja lub wręcz rozważasz nawiązanie partnerskiej współpracy czy wejście z kontrahentem w spółkę, to zdecydowanie warto zainwestować w pełną analizę jego sytuacji finansowej przeprowadzoną przez wywiadownię gospodarczą – to zawsze tańsza opcja niż ewentualna windykacja.