Kwartalne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy: zalety i zagrożenia

Mateusz Rąbalski
19.03.2019

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w naszym kraju mają do wyboru kilka form opodatkowania. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się tzw. zasady ogólne, gdzie stawka podatku wynosi 18% lub 32%. Dodatkowo przedsiębiorca może wybrać, czy chce opłacać daninę miesięcznie czy kwartalnie. Warto się nad tym porządnie zastanowić, ponieważ oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Szczególnie ryzykowne okazuje się kwartalne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Dlaczego? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

„Zaskoczenie” wysoką kwotą do zapłaty

Kwartale opłacanie zaliczek na podatek dochodowy powinni rozważyć wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy potrafią skrupulatnie pilnować swoich finansów. Nie szastają pieniędzmi, starają się odkładać  środki przeznaczone na daniny publicznoprawne, zawsze dysponują rezerwą finansową na nieprzewidziane, wysokie wydatki. To na pewno nie jest dobre rozwiązanie dla lekkoduchów.

Powód jest prosty. Kwartalne opłacanie zaliczek daje wrażenie, że wszystkie zarobione przez firmę pieniądze należą do przedsiębiorcy, co jest oczywiście nieprawdą. Przez 3 miesiące właściciel cieszy się, że fiskus nie kładzie rąk na jego zyskach. Problem w tym, że właśnie pod koniec trzeciego miesiąca urząd upomni się o swoje pieniądze – i to naliczone z trzech kwartałów.

Przykładowo. Firma X rozlicza się z fiskusem na podstawie comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy i z tego tytułu przelewa na konto urzędu 3000 złotych. Gdyby ta sama firma przeszła na model kwartalny, do 20. dnia miesiąca kończącego kwartał musiałaby zapłacić aż 9000 złotych podatku. Taka kwota o wiele bardziej „boli”.

Nie ma problemu, jeśli przedsiębiorca sukcesywnie odkłada część zarobionych pieniędzy na poczet przyszłego podatku. Niestety, w wielu firmach wygląda to zupełnie inaczej. Przedsiębiorcy kredytują działalność nieswoimi pieniędzmi, a pod koniec kwartału z przerażeniem odkrywają, że nie mają środków na zapłacenie podatku dochodowego. Właśnie dlatego wybór kwartalnego opłacania zaliczek jest uznawany za bardzo ryzykowny. 

Są i korzyści

Kwartalne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy przede wszystkim daje przedsiębiorcy większą swobodę w dysponowaniu zarobionymi pieniędzmi. Środkami można obracać, by zwiększyć konkurencyjność firmy. Można też wpłacać je na krótkoterminowe lokaty i trochę na tym zarobić. Dostęp do pieniędzy gwarantuje utrzymanie płynności finansowej – przynajmniej do momentu, gdy trzeba będzie rozliczyć się z fiskusem.

Korzystne jest również to, że w modelu kwartalnym przedsiębiorca ogranicza swoje kontakty ze skarbówką. Musi więc poświęcić mniej czasu na przelewanie należnych kwot podatku czy – w przypadku przedsiębiorców prowadzących księgowość samodzielnie – przygotowywanie deklaracji PIT.

Na koniec przypomnijmy, że kwartalnie można się rozliczać także z podatku VAT. Tutaj jednak ryzyko utraty płynności finansowej jest jeszcze większe, ponieważ kwoty podatku od towarów i usług z reguły są znacznie wyższe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie