Obowiązek zatrudnienia specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, potocznie nazywanego behapowcem, jest ściśle uzależniony od wielkości firmy, a dokładnie od liczby zatrudnionych pracowników, jak i od rodzaju prowadzonej działalności. To przepisy Kodeksu pracy jasno określają, kiedy pracodawca musi utworzyć służbę BHP i w jakich sytuacjach może pełnić jej funkcję samodzielnie lub powierzyć ją innym pracownikom. Zajrzyj po szczegóły.
Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników ma obowiązek powołania służby BHP. Może ona działać w ramach etatu lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jej zadaniem jest doradzanie i kontrolowanie warunków pracy pod kątem bezpieczeństwa i higieny.
W przypadku firm zatrudniających do 100 pracowników nie ma obowiązku tworzenia stanowiska tzw. behapowca. Pracodawca nadal jednak musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki zatrudnienia. W tym celu może:
Są sytuacje, w których nawet jeśli liczba pracowników nie przekracza 100, to inspektor pracy ma prawo nakazać utworzenie służby BHP. Dotyczy to zakładów, w których występują szczególne zagrożenia dla bezpieczeństwa i higieny pracy, co podlega indywidualnej ocenie inspektora. W takim przypadku pracodawca może zostać zmuszony do zatrudnienia specjalisty ds. BHP, w tym na etat.