Faktoring ma swoje korzenie w krajach anglosaskich, jest to rodzaj transakcji handlowych. W Polsce zaczęto stosować tę formę finansowania w XX wieku.
Faktoring jest sposobem uzyskania finansowych środków obrotowych przedsiębiorstwa a także traktowany jest jako sposób na zabezpieczenie należności przed nieściągalnością
Współpraca w zakresie faktoringu wiąże ze sobą trzy strony:
Faktoring jest rodzajem pośrednictwa handlowego, w którym spółka z reguły z udziałem banku, nabywa w drodze cesji praw do wierzytelności.
Wyróżniamy trzy klauzule stosowane w umowie faktoringu:
1. del credere - faktor ponosi odpowiedzialność za niewypłacalność dłużnika,
2. wyłączności - przedsiębiorca zawierający umowę z faktorem nie może podobnych umó zawierać z innymi konkurencyjnymi podmiotami dla faktora
3. eksportowa - przedsiębiorca zgodnie z zaleceniami faktora będzie kierował eksport towarów i usług tylko do wyznaczonych krajów lub obszarów rynku
1. Finansowania działalności - polega na finansowaniu cyklu rozliczeniowego transakcji firmy przedsiębiorcy. Faktor wypłaca w formie zaliczki powstała należność, pomniejszając ja o prowizję. Faktor ma także prawo do marży która w tym przypadku stanowi zarobek za dodatkowo wykonane usługi. Część należności (około 20- 30%) zostaje zatrzymana przez faktora do czasu uregulowania płatności przez dłużnika w celu zabezpieczenia ewentualnych dodatkowych kosztów.
Wyróżnia się dwie metody finansowania przez faktora:
2. Administracyjna - faktor poza nabyciem wierzytelności świadczy także szereg innych usług:
Dzięki wykorzystaniu metody administracyjnej faktoringu mamy szanse na obniżenie kosztów osobowych oraz zwiększenie zysków.
System ten daje nam możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii i przetwarzania informacji, co pozwala na wykorzystanie w dużej skali wzajemnych kompensat oraz elastycznych źródeł finansowania.
3. Gwarancyjna - polega na zakupie wierzytelności przedsiębiorstwa przez faktora, z wyłączeniem prawa regresu wobec sprzedającego wierzytelność, bez względu na ryzyko występujące przy ściąganiu środków pieniężnych od dłużnika.
Oznacza to, że faktor zobowiązany jest do zapłacenia swojemu klientowi w uzgodnionych terminach kwot przejętych wierzytelności. Istnieje jednak po stronie faktora możliwość prawa regresu wówczas, gdy kwota przejętych wierzytelności ulegnie zmniejszeniu wskutek np. uzasadnionych reklamacji odbiorcy towaru (usługi) czy zwrotów towaru.
1. Faktoring pełny (bez regresu)
Wraz z cesją wierzytelności na faktora przechodzi ryzyko niewypłacalności dłużnika i w przypadku gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić wierzytelności, faktor nie ma prawa regresu w stosunku do zbywcy wierzytelności. Ta forma faktoringu jest korzystna dla zbywcy wierzytelności, bowiem po dokonaniu transakcji sprzedaży towaru lub usługi na rzecz dłużnika faktorant od razu dysponuje środkami finansowymi i wyzbywa się odpowiedzialności za ewentualną niewypłacalność dłużnika. Ciężar odpowiedzialności za niewypłacalność dłużnika spoczywa na faktorze, który przy tej formie faktoringu analizuje głównie sytuacją finansową dłużnika, jako zobowiązanego do zapłaty.
2. Faktoring niepełny (z regresem)
Dokonanie cesji wierzytelności nie obejmuje przejęcia ryzyka niewypłacalności dłużnika wobec faktora. Jest to de facto zaciągnięcie kredytu krótkoterminowego przez faktoranta, bowiem w przypadku nie dokonania zapłaty przez dłużnika, on musi to uczynić na rzecz faktora. Ta forma faktoringu powinna w pierwszej kolejności znaleźć zastosowanie przy finansowaniu kredytów kupieckich udzielanych przez dostawcę dla godnych zaufania odbiorców, kiedy wydłużone terminy płatności wynikają ze specyfiki prowadzonej działalności. Faktorant ponosi odpowiedzialność wobec faktora i musi o tym pamiętać, wnioskując o udzielenie faktoringu niepełnego, bowiem obciążają go skutki niespłacenia kwoty wierzytelności w terminie.
3. Faktoring mieszany
to połączenie faktoringu pełnego i niepełnego. Faktor przejmuje ryzyko odpowiedzialności dłużnika wyłącznie do pewnej kwoty, natomiast odpowiedzialność spoczywa nadal na faktorancie. Rozwiązanie to jest rozłożeniem odpowiedzialności między faktora i faktoranta.
Zachowanie płynności finansowej jest bardzo ważne dla funkcjonowania firmy, w związku z tym warto skorzystać z narzędzi wspomagających finansowanie jakim jest właśnie faktoring.
Faktoring pozwala między innymi zabezpieczyć firmę przed zwłoką w płatności ze strony naszego klienta. Windykacja przekazanych do faktora faktur nie jest już problemem przedsiębiorcy.
Faktoring może także skutecznie zastąpić kredyt obrotowy, dzięki natychmiastowemu dostępie do gotówki z wykonanej sprzedaży.
Jak wiadomo każda usługa ma swoje zalety i wady. W mojej ocenie i ta usługa ma swoje wady, po pierwsze długa i skomplikowana procedura zawarcia umowy z firmą faktoringową jak również koszty usługi. Ale zastanówmy się czy koszt faktoringu nie jest mniej obciążający niż zachwianie płynności finansowej przedsiębiorstwa ?