Jak działa firma faktoringowa? - wyjaśniamy w 5 punktach

Mateusz Rąbalski
02.01.2017

Definicja faktoringu, czyli jednego z dostępnych na rynku sposobów finansowania działalności, może być dla laika trudna do uchwycenia. Aby wyjaśnić mechanizm działania firmy faktoringowej przedstawimy poniżej 5 aspektów, które pomogą go zrozumieć.

Finansowanie faktur

Jeśli jeden podmiot wykonuje na rzecz drugiego usługę, wówczas zazwyczaj wystawia mu fakturę, którą ten powinien pokryć w określonym terminie. Zdarza się jednak, że usługodawca potrzebuje wynikających z faktury pieniędzy w terminie krótszym niż termin płatności bo, np. jest to niezbędne dla zrealizowania usługi. W tej sytuacji z pomocą może przyjść właśnie firma faktoringowa – podmiot który pokrywa należność wynikającą z faktury. Od tej chwili usługodawcę możemy nazywać faktorantem, natomiast firmę faktoringową – faktorem.

Naliczanie opłat

Zazwyczaj opłaty za faktoring nalicza się w zależności od sumy na którą opiewa faktura – firma faktoringowa przekazuje faktorowi 90% sumy, po czym faktor po otrzymaniu pieniędzy od dłużnika musi oddać faktorowi 100%, zysk firmy faktoringowej wynosi więc 10% sumy, której dotyczy transakcja. Zdarza się również, że faktor przekazuje faktorantowi całą sumę, ten ostatni natomiast po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta zwraca ją powiększoną o umówioną wcześniej kwotę.

Weryfikacja faktorantów

To bardzo ważny aspekt działalności firmy faktoringowej. Pozwala on na ocenę ryzyka danego przedsięwzięcia i podjęcie decyzji o udzieleniu usługi. Zarówno proces weryfikacji, jak i okres oczekiwania na płatność, jest znacznie krótszy niż w przypadku kredytu bankowego – większość firm faktoringowych udziela usługi wszystkim firmom pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie miały problemu ze spłatą z ich strony.

Pomoc w odzyskiwaniu należności

Klienci większości firm faktoringowych mogą liczyć nie tylko na szybkie finansowanie faktury, ale również na doświadczenie w zakresie odzyskiwania wierzytelności. Wyspecjalizowane firmy faktoringowe pozwalają korzystać klientom ze swojej wiedzy, udzielają im rad, a nawet w niektórych przypadkach pozwalają korzystać ze swoich zasobów. Jednym z rodzajów faktoringu jest tzw. faktoring właściwy, który polega na przejęciu przez faktora wierzytelności wraz z ryzykiem. W tej sytuacji faktorant w ogóle nie musi martwić się o odzyskanie należności, usługa ta jest jednak znacznie droższa niż w przypadku popularniejszego i łatwiej dostępnego faktoringu z regresem, gdzie dłużnik odpowiada wobec faktoranta a ten ostatni wobec firmy faktoringowej.

Wspieranie przedsiębiorstw

Faktoring to dla niektórych firm, zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają swoją działalność, jedyna szansa na otrzymanie niezbędnej sumy. Nowe przedsiębiorstwa rzadko kiedy mogą liczyć na kredyt, a nawet jeśli mają zdolność kredytową – procedura weryfikacyjna trwa bardzo długo, co często stawia sens skorzystania z tej formy finansowania pod znakiem zapytania. Firmy faktoringowe często udzielają też klientom pomocy polegającej na sprawdzeniu historii spłat dłużników i określeniu ryzyka związanego z nawiązaniem współpracy z danym podmiotem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie