Czego boją się drobni przedsiębiorcy?

Mateusz Rąbalski
10.09.2020

Bycie drobnym przedsiębiorcą nie jest takie proste, jak wielu mogłoby się wydawać. W większości przypadków wiąże się to z balansowaniem na granicy opłacalności prowadzenia biznesu. Mimo to właściciele takich firm się nie poddają, bardzo ciężko pracują i dokładają tę swoją cegiełkę do polskiego PKB. Faktem jest natomiast, że mnóstwo drobnych przedsiębiorców mogłoby z łatwością wykonać duży skok, gdyby nie bali się podejmowania ryzyka. Co budzi w nich największy strach?

Zatrudniać pracowników

Wizja przyjęcia kogoś do pracy dosłownie paraliżuje wielu drobnych przedsiębiorców. Obawiają się oni wzięcia odpowiedzialności za los drugiej osoby, a przede wszystkim tego, że nie będzie ich stać na utrzymanie etatu. Poza tym nie brakuje drobnych przedsiębiorców, którzy mają problem z tym, aby pracować z drugim człowiekiem, dlatego wolą w ogóle nie podejmować tego tematu.

Startować w przetargach

Małym przedsiębiorcom często wydaje się, że przetargi są tylko dla gigantów. Nie startują w nich, bo boją się ośmieszenia. Wynika to po prostu z kompleksów i niewiary we własne możliwości. Drobni przedsiębiorcy wolą skupić się na realizowaniu małych kontraktów, na których niestety słabo się zarabia.

Chodzić na spotkania biznesowe

Tutaj znów ujawniają się kompleksy. Drobny przedsiębiorca boi się pójść na spotkanie biznesowe, bo nie chce być oceniany. Sądzi, że „duży biznes” go wyśmieje, a w najlepszym razie nie potraktuje poważnie. Tymczasem naprawdę dużo firm z biznesowego topu lubi pracować z małymi podwykonawcami, bo wiedzą, że ci mogą im zaoferować oddanie, profesjonalizm i jeszcze atrakcyjne stawki.

Zaciągać kredyty na rozwój działalności

Awersja do szukania źródeł finansowania biznesu jest bardzo charakterystyczna dla drobnych przedsiębiorców. Nawet jeśli wiedzą, że ich pomysł jest świetny i po jego wdrożeniu mogliby wskoczyć poziom wyżej, to wolą nie ryzykować. Przez taką postawę umykają im duże biznesowe szanse. Oczywiście prowadzenie firmy na kredyt jest równie złym, a nawet gorszym pomysłem, jednak skorzystanie z finansowania w sytuacji, gdy ma ono pomóc w rozwoju przedsiębiorstwa stanowi bardzo dobry ruch.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie