Zakładasz firmę działającą online? Zobacz, co warto kupić na start firmy

Mateusz Rąbalski
29.01.2021

Firmy działające przez internet to coraz popularniejszy pomysł na biznes w Polsce. Nic dziwnego, pandemia pokazała, że kanał online może być skuteczny w dotarciu do klienta bez względu na sytuację. Sprawdzamy, co warto kupić na start firmy internetowej.

Bez wątpienia pandemia przyspieszyła to, co i tak było nieuniknione: coraz większe zainteresowanie zakupami online wśród Polaków. Bardzo dobrze pokazują to liczby. Z raportu „E-commerce w Polsce” firmy Gemius wynika, że 73% polskich internautów robi zakupy w sieci, a to wzrost o 11% w stosunku do 2019 roku. 51% klientów e-sklepów to kobiety. Większość Polaków kupujących online korzysta z oferty polskich sklepów internetowych, używając do tego głównie laptopów i smartfonów.

 

zachowania zakupowe

Źródło: Gemius

 

Nic dziwnego, że wiele osób zaczęło postrzegać działalność biznesową online jako dobry pomysł na zarabianie, a szczególnie prowadzenie własnego sklepu internetowego. Według portalu Dla Handlu tych działa w Polsce już około 40 tys. Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku przybyło 5,5 tys. e-sklepów. To wszystko sprawia, że nasz rodzimy e-commerce należy do jednego z najdynamiczniej rozwijających się rynków. Należy podkreślić, że część tradycyjnego handlu została już wchłonięta przez e-commerce. Rośnie zatem liczba osób otwierających biznesy internetowe i ta tendencja będzie zapewne się nasilała. Zanim jednak otworzymy firmę działającą online, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Na początek trzeba dokonać odpowiednich zakupów.

Jak sfinansować zakupy do firmy?

Koszty początkowe firmy działającej online mogą być różne. Wszystko zależy od pomysłu biznesowego, od oferty, a nawet branży. Trudno zatem generalizować wydatki. W przypadku niektórych firm wystarczy wydać zaledwie kilkaset złotych, żeby rozpocząć działalność online, gdy tymczasem inne będą potrzebowały kilku tysięcy złotych. Te wydatki to głównie konieczność zakupu różnych narzędzi i sprzętu potrzebnego do funkcjonowania firmy. Rozpoczynający biznes musi się zatem zastanowić, w jaki sposób sfinansować początkowe koszty. Najlepsze rozwiązanie to oszczędności. Nie każdy jednak dysponuje taką poduszką finansową. Można skorzystać także z różnych dotacji, chociaż nie jest to łatwe i zabiera dużo czasu. Gdy chcemy jednak szybko sfinansować pilne wydatki na start firmy, warto wziąć pod uwagę także pozabankową pożyczkę na raty przez internet.

- Pożyczka ratalna online to przede wszystkim możliwość szybkiego pozyskania kapitału na pilne wydatki związane z uruchomieniem firmy. Wniosek można złożyć przez internet i w ten sam sposób załatwić pozostałe formalności związane z zaciągnięciem pożyczki – wyjaśnia ekspert marki hapipożyczki. – Dzięki takiej pożyczce można sfinansować nawet większe koszty uruchomienia biznesu, bo często można pożyczyć kilkanaście tysięcy złotych. Do tego ratalna forma spłaty nie obciąża mocno budżetu początkującego biznesmena. Jej wysokość można dostosować do możliwości finansowych, wydłużając odpowiednio okres spłaty – podkreśla ekspert.

Zabezpieczenie finansowe na początek działalności to jedna kwestia, ale trzeba się również zastanowić, co kupić na start firmy działającej online.

Komputery i drukarka to podstawa!

Żadna nowoczesna firma, a już na pewno działająca przez internet, nie może się obejść bez komputera lub laptopa. Potrzebny będzie przynajmniej jeden, gdy to bardzo mały biznes. Na początek nie musi to być sprzęt mocno zaawansowany czy bardzo wydajny. Wystarczy średniej klasy model, który pozwoli obsługiwać działalność online i umożliwi kontakt z klientem. To wydatek co najmniej 2000 zł za jeden laptop. Do tego przyda się także drukarka do drukowania dokumentów. To koszt kilkuset złotych.

Domena, serwer i zaplecze techniczne

Biznes prowadzony online potrzebuje odpowiedniego zaplecza technicznego. Sam komputer nie wystarczy. Trzeba koniecznie wykupić domenę, co kosztuje kilkadziesiąt złotych (w promocji może to być nawet symboliczna kwota), a do tego potrzebny jest serwer. Na początek może być hosting współdzielony. To wydatek kolejnych kilkudziesięciu złotych na rok. Bardziej wymagający biznes od razu warto uruchomić na serwerze VPS, co kosztuje od 100 zł miesięcznie. Potrzebne będzie jeszcze odpowiednie oprogramowanie. Jego wyborów zależy od typu uruchamianego biznesu. Dla niektórych usług online wystarczy zwykła strona internetowa. Natomiast e-sklep będzie potrzebował bardziej rozbudowanego serwisu, co może oznaczać wydanie kolejnych kilku tysięcy złotych.

Czy od razu potrzebna jest powierzchnia biurowa i magazynowa?

Na powyższe pytanie nie ma tak naprawdę jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak dużą firmę otwieramy i w jakiej branży. Gdy będziemy zatrudniali kilku pracowników, nie umieścimy ich we własnym domu. Wtedy potrzebna będzie powierzchnia biurowa. W zależności od jej wielkości i usytuowania to może być koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych co miesiąc. Gdy otwieramy sklep internetowy, może przydać się również powierzchnia magazynowa, w której będziemy przechowywali oferowany towar. To kolejne kilkaset złotych. Magazyn nie będzie za to potrzebny, gdy oferujemy usługi online.

Koszty marketingowe

Już na starcie firmy warto pomyśleć o zapewnieniu biznesowi odpowiedniego marketingu. W internecie jest duża konkurencja i musimy dać się znaleźć klientom. To wymaga prowadzenia profesjonalnego, dobrze zaplanowanego marketingu i działań SEO – mówi specjalista ds. kampanii performance marketingowych z agencji marketingu online VISIBILITY. Warto od razu znaleźć doświadczoną firmę, która wesprze nas w tych działaniach. To będzie generowało kolejne koszty, ale jest w internecie niezbędne.

Firma działająca online to może być bardzo dobry pomysł na biznes. Należy jednak dobrze się przygotować do jej uruchomienia. Potrzebne będą pewne zakupy na początek, ale trzeba ponieść te koszty, żeby móc od razu prężnie działać w internecie i skutecznie pozyskiwać klientów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.