Co zrobić, gdy nie możesz spłacić faktora?

Mariusz Siwko
14.09.2020

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zadłużenie wobec firm faktoringowych rośnie w zastraszającym tempie. Tylko w połowie 2019 roku wynosiło ono już blisko 400 milionów złotych. Nie jest żadną tajemnicą, że w czołówce dłużników znajdują się firmy z branży transportowej, które też najchętniej korzystają z usługi faktoringu. Jeśli masz firmę przewozową i dług u faktora, którego nie możesz spłacić, to przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji.

Po pierwsze: nie chowaj głowy w piasek

Udawanie, że problem nie istnieje, nieodbieranie telefonów i nieodpowiadanie na listowne monity nic Ci na dłuższą metę nie da. Ten dług w cudowny sposób nie zniknie. Skoro już mleko się rozlało, to teraz trzeba je posprzątać. Pamiętaj o jednym: faktorowi bardzo zależy nam tym, aby odzyskać swoje pieniądze, dlatego z pewnością będzie robić wiele, aby pomóc Ci w wyjściu na prostą. Dłużnik, który jest bankrutem, to słaby materiał na klienta, a więc wejdź w dialog z faktorem, otwarcie przyznaj, że masz problemy i wspólnie poszukajcie jakiegoś sensownego rozwiązania.

Dogadaj się na rozłożenie płatności

To najlepszy sposób na wyjście z kłopotów i docelowo rozliczenie się z faktorem. Rozłożenie długu na raty pozwoli Ci utrzymać działalność, zachować w miarę przyzwoitą płynność finansową, a faktorowi da nadzieję na to, że ostatecznie odzyska swoje pieniądze. Pamiętaj przy tym, ze nie ma nic za darmo. Rozłożenie płatności z pewnością będzie Cię kosztować – jednak pewnie i tak mniej, niż postępowanie windykacyjne zakończone licytacją majątku.

Uważaj, by nie zawrzeć skrajnie niekorzystnego porozumienia

Firmy faktoringowe mogą chcieć wykorzystywać fakt, iż ich klienci znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, proponując bardzo niekorzystne warunki ugody. W grę może wchodzić na przykład udzielenie pożyczki prywatnej pod zastaw nieruchomości należącej do firmy lub wchodzącej w skład majątku prywatnego przedsiębiorcy. Trzeba na to bardzo uważać, szczególnie jeśli nie mamy pewności, że to zadłużenie faktycznie uda się kiedyś spłacić.

Rozważ zaciągnięcie kredytu na spłatę faktora

Traktuj to jednak w kategorii ostateczności. Branie kolejnego kredytu, aby spłacić faktora, jest bardzo ryzykowne. Możesz się na to zdecydować jedynie wtedy, gdy nie masz lepszego pomysłu na pozyskanie finansowania, a do tego faktor naciska na szybkie rozliczenie się.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.