Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zadłużenie wobec firm faktoringowych rośnie w zastraszającym tempie. Tylko w połowie 2019 roku wynosiło ono już blisko 400 milionów złotych. Nie jest żadną tajemnicą, że w czołówce dłużników znajdują się firmy z branży transportowej, które też najchętniej korzystają z usługi faktoringu. Jeśli masz firmę przewozową i dług u faktora, którego nie możesz spłacić, to przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji.
Udawanie, że problem nie istnieje, nieodbieranie telefonów i nieodpowiadanie na listowne monity nic Ci na dłuższą metę nie da. Ten dług w cudowny sposób nie zniknie. Skoro już mleko się rozlało, to teraz trzeba je posprzątać. Pamiętaj o jednym: faktorowi bardzo zależy nam tym, aby odzyskać swoje pieniądze, dlatego z pewnością będzie robić wiele, aby pomóc Ci w wyjściu na prostą. Dłużnik, który jest bankrutem, to słaby materiał na klienta, a więc wejdź w dialog z faktorem, otwarcie przyznaj, że masz problemy i wspólnie poszukajcie jakiegoś sensownego rozwiązania.
To najlepszy sposób na wyjście z kłopotów i docelowo rozliczenie się z faktorem. Rozłożenie długu na raty pozwoli Ci utrzymać działalność, zachować w miarę przyzwoitą płynność finansową, a faktorowi da nadzieję na to, że ostatecznie odzyska swoje pieniądze. Pamiętaj przy tym, ze nie ma nic za darmo. Rozłożenie płatności z pewnością będzie Cię kosztować – jednak pewnie i tak mniej, niż postępowanie windykacyjne zakończone licytacją majątku.
Firmy faktoringowe mogą chcieć wykorzystywać fakt, iż ich klienci znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, proponując bardzo niekorzystne warunki ugody. W grę może wchodzić na przykład udzielenie pożyczki prywatnej pod zastaw nieruchomości należącej do firmy lub wchodzącej w skład majątku prywatnego przedsiębiorcy. Trzeba na to bardzo uważać, szczególnie jeśli nie mamy pewności, że to zadłużenie faktycznie uda się kiedyś spłacić.
Traktuj to jednak w kategorii ostateczności. Branie kolejnego kredytu, aby spłacić faktora, jest bardzo ryzykowne. Możesz się na to zdecydować jedynie wtedy, gdy nie masz lepszego pomysłu na pozyskanie finansowania, a do tego faktor naciska na szybkie rozliczenie się.