Zwrot podatku dochodowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Mariusz Siwko
15.05.2020

Nikt nie lubi płacić podatków, ale każdy lubi otrzymać zwrot nadpłaconej daniny. Ten drugi przypadek jest w zasadzie normą wśród przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza korzystających z różnych ulg (na dziecko, za wpłatę na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego etc.). W przypadku JDG obowiązują dokładnie takie same zasady zwrotu podatku dochodowego, jak dla osób fizycznych pracujących na etacie. Wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w naszym poradniku.

Kiedy dostaniesz zwrot podatku dochodowego?

Zawsze wtedy, gdy wynika to z deklaracji podatkowej PIT-36, którą musisz złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Początkującym przedsiębiorcom przypominamy, że nie ma tutaj znaczenia fakt, iż z tytułu prowadzenia działalności należy co miesiąc lub co kwartał składać deklaracje podatkowe i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Roczne zeznanie również jest obowiązkowe.

Najczęściej nadpłata podatku wynika z zastosowania różnego rodzaju ulg. Zdecydowanie najkorzystniejsza jest ulga prorodzinna, czyli „na dzieci”. Umożliwia ona odliczenie 1112,40 zł za pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł za trzecie dziecko oraz aż 2700 zł za czwarte dziecko.

Uwaga!

Z ulgi prorodzinnej nie skorzystasz, jeśli rozliczasz się podatkiem liniowym. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie trzeba również pamiętać o limicie dochodów, który wynosi 112,000 złotych (56,000 złotych dla jednego rodzica).

Atrakcyjną formą pomniejszenia należnego podatku, a tym samym sposobem na otrzymanie pokaźnego zwrotu, jest założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Na IKZE gromadzisz pieniądze z myślą o emeryturze i możesz je pomnażać na różne sposoby (np. inwestować w akcje) bez naliczania podatku Belki.

Osoby mające IKZE, wykorzystujące limit wpłat i składające zeznanie podatkowe za rok 2019, otrzymały zwrot z tego tytułu w wysokości:

  • 1029,24 zł – przy dochodach do 85,528 zł
  • 1829,76 zł – przy dochodach powyżej 85,528 zł (drugi próg podatkowy)
  • 1086,42 zł – przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym

Po złożeniu rocznego zeznania podatkowego pozostaje Ci już tylko cierpliwie czekać na zwrot nadpłaconego podatku. Otrzymasz go na konto, które zgłosiłeś w swoim urzędzie skarbowym (masz taki obowiązek) – dodatkowo wpisz numer konta w odpowiedniej rubryce deklaracji PIT-36.

Kiedy NIE dostaniesz zwrotu podatku dochodowego?

Najczęstszą przyczyną jest wskoczenie na drugi próg podatkowy, który w naszym kraju wynosi 32%. Może się zdarzyć, że przedsiębiorca przez cały rok opłacał zaliczki na podatek dochodowy według stawki 17%, natomiast ostatecznie jego dochód z działalności gospodarczej przekroczył kwotę 85,528 zł. Wówczas w rocznym zeznaniu podatkowym zostanie już zastosowana druga stawka (oczywiście naliczana tylko od nadwyżki ponad pierwszy próg), co może spowodować powstanie niedopłaty podatku.

Zwrotu nie otrzymają również przedsiębiorcy, którzy zalegają z opłatami na rzecz skarbu państwa oraz ci, u których powstała nadpłata podatku nieprzekraczająca 8,70 zł – zgodnie z przepisami administracja skarbowa nie musi zwracać tak małej sumy i może ją zaliczyć na poczet zaległości podatkowych (obecnych lub przyszłych).

Terminy, czyli ile czasu ma urząd skarbowy na zwrócenie podatku dochodowego przedsiębiorcy?

Wszystko zależy od tego, w jakiej formie złożysz zeznanie podatkowe. Zdecydowanie najkorzystniej jest zrobić to przez Internet, chociażby korzystając z oprogramowania ministerialnego E-deklaracje. Wówczas dostaniesz zwrot znacznie szybciej, niż gdybyś złożył swój PIT w formie papierowej w urzędzie skarbowym.

Urząd skarbowy musi Ci zwrócić nadpłacony podatek w ciągu:

  • Do 3 miesięcy – jeśli złożysz deklarację papierową (osobiście lub pocztowo).
  • Do 45 dni – jeśli złożysz deklarację w formie elektronicznej.

Uwaga!

Terminy te mogą się wydłużyć, jeśli administracja skarbowa wezwie Cię do złożenia wyjaśnień z powodu np. wykrycia jakiegoś błędu w deklaracji.

W praktyce przedsiębiorcy składający swój PIT-36 drogą elektroniczną otrzymują zwrot podatku w ciągu około 30 dni. Na marginesie dodajmy, że w pierwszej kolejności pieniądze są przelewane na konta posiadaczy Karty Dużej Rodziny (jeśli ją masz, koniecznie poinformuj o tym urząd w odpowiedniej rubryce PIT-36).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.