Podatek liniowy: sprawdź jego zalety i wady

Mateusz Rąbalski
30.11.2019

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, zwłaszcza tych osiągających relatywnie wysokie dochody. W takiej sytuacji podatek liniowy może się bardzo opłacać. Musimy natomiast pamiętać, że nie jest to wcale idealna forma rozliczania się z fiskusem. Podatek liniowy ma niezaprzeczalne zalety, ale również wady. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Stawka podatku liniowego

Podatek liniowy ma stałą stawkę, która wynosi dokładnie 19% - nie ma tutaj znaczenia wysokość przychodu przedsiębiorcy, jak ma to miejsce chociażby przy podatku na zasadach ogólnych (18% i 32% w drugim progu podatkowym).

Mechanizm obliczania podatku liniowego jest stosunkowo prosty. Mnożymy podstawę opodatkowania (przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu) przez 19% i otrzymujemy wysokość daniny na rzecz fiskusa. Pokażmy to na przykładzie.

Katarzyna Malinowska w 2019 roku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej osiągnęła przychód w wysokości 100.000 złotych. Koszty jego uzyskania to dokładnie 45.000 złotych. Dochód przedsiębiorczyni wyniósł więc 55.000 złotych i od tej kwoty obliczamy podatek ze stawką liniową 19%.

45.000 zł x 19% = 8.550 zł.

Czy to się opłaca?

Tak, podatek liniowy jest korzystny dla przedsiębiorcy, ale wyłącznie wtedy, gdy osiąga on dochód ponad pierwszy próg podatkowy, najlepiej znacznie ponad kwotę 85.528 zł. Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych przedsiębiorca wpadłby już w drugi próg ze stawką 32%. Jeśli więc wybrał podatek liniowy, to w jego kieszeni zostanie więcej pieniędzy.

Uwaga!

Przy podatku liniowym nie obowiązuje kwota wolna w wysokości 8000 złotych. Dlatego będzie to korzystne rozwiązanie tylko dla firm osiągających dochody mniej więcej od 95.000 złotych.

Podatek liniowy nie jest natomiast korzystną formą opodatkowania dla drobnych przedsiębiorców i firm generujących bardzo wysokie koszty uzyskania przychodu, z dochodami poniżej drugiego progu.

Dla kogo?

Podatek liniowy jest formą opodatkowania dedykowaną wyłącznie przedsiębiorcom – i to tylko tym, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (wyjątek stanowią firmy osiągające dochody z działów specjalnych produkcji rolnych). Nie mogą więc z niego skorzystać osoby zatrudnione na etacie.

Mało tego: w oparciu o podatek liniowy przedsiębiorca może obliczać daninę tylko od dochodów osiągniętych z działalności gospodarczej. Jeśli więc łączy własną firmę z etatem, to dochody z pracy zarobkowej musi opodatkować na zasadach ogólnych.

Ważne!

Z podatku liniowego nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz byłego pracodawcy, czyli tzw. samozatrudnieni.

Jak przejść na podatek liniowy?

Jeśli masz już działalność gospodarczą i do tej pory rozliczałeś dochody na zasadach ogólnych, ale widzisz, że podatek liniowy może być dla Ciebie dużo bardziej opłacalny, to przejście na tę formę opodatkowania nie jest trudne. W zasadzie wystarczy tylko zgłosić to na formularzu CEIDG-1 online lub w urzędzie.

Uwaga!

Czas na zmianę formy opodatkowania masz tylko do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnąłeś przychód z działalności.

Zalety podatku liniowego

  • Dużo niższa stawka w porównaniu z drugim progiem podatkowym
  • Prosta zasada obliczania wysokości podatku
  • Przedsiębiorca nie traci możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu
  • Przewidywalność – stawka się nie zmienia niezależnie od wysokości dochodu przedsiębiorstwa

Wady podatku liniowego

  • Brak możliwości skorzystania z większości ulg, w tym na dziecko
  • Brak możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem
  • Brak możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko
  • Brak kwoty wolnej od podatku
  • Brak możliwości łączenia dochodów z działalności i z innych źródeł
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.