Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi?

Mateusz Rąbalski
18.11.2024

Polską, szczególnie Dolny Śląsk, nawiedziła największa powódź od 1997 roku. Woda zniszczyła nie tylko prywatne domy, ale też zakłady pracy, małe firmy i często budowane latami biznesy. Przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia w tej szalenie trudnej sytuacji. Oto szczegóły.

Odroczenie terminów płatności podatków

Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na regulowanie swoich zobowiązań podatkowych. Zapłata podatku VAT została przesunięta na 25 stycznia 2025 roku. Jeśli chodzi o podatek PIT i CIT, to odroczenie obejmuje zaliczki na podatek za miesiące od sierpnia do grudnia 2024 roku. Przedsiębiorcy uregulują swoje zobowiązania dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym.

Z kolei terminy składania deklaracji VAT miesięcznych i kwartalnych oraz informacji podsumowujących (JPK-VAT) zostały przesunięte na 25 listopada 2024 roku.

Ważne:

Odroczenie płatności dotyczy również podatku odprowadzanego za pracowników firm poszkodowanych w wyniku powodzi.

Dodatkowe ulgi i zwolnienia

Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg ulg podatkowych, które mają wesprzeć przedsiębiorców w odbudowie działalności po powodzi. Są to przede wszystkim:

  • Zwolnienie z opłaty skarbowej - dotyczy wszelkich czynności urzędowych związanych z usuwaniem skutków powodzi, w tym wydawania zaświadczeń i zezwoleń, złożenia pełnomocnictwa oraz innych dokumentów. Zwolnienie obowiązuje do 15 września 2025 roku.

  • Zerowy VAT od darowizny - od 12 września 2024 r. obowiązuje zerowa stawka VAT dla darowizn takich jak żywność, ubrania, śpiwory czy zakwaterowanie przekazywane ofiarom powodzi przez organizacje pożytku publicznego, samorządy oraz podmioty lecznicze. Stawka 0% dotyczy również darowizn materiałów budowlanych przekazywanych bezpośrednio na rzecz poszkodowanych osób i instytucji od 24 września 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych

Przedsiębiorcy, którzy utracili swoje kasy fiskalne wskutek powodzi, mogą ubiegać się o zwrot kosztów zakupu nowych urządzeń do wysokości 2000 zł. Producenci i importerzy kas zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) oferują pomoc w przeprowadzeniu badań uszkodzonych kas oraz proponują specjalne oferty zakupu nowych urządzeń.

Dla podatników uruchomiono również specjalną infolinię, czynną w dni powszednie w godz. 8:00-18:00 pod numerem telefonu: 22 460 59 30, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przysługujących ulg i innych form wsparcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie