Polską, szczególnie Dolny Śląsk, nawiedziła największa powódź od 1997 roku. Woda zniszczyła nie tylko prywatne domy, ale też zakłady pracy, małe firmy i często budowane latami biznesy. Przedsiębiorcy mogą liczyć na różne formy wsparcia w tej szalenie trudnej sytuacji. Oto szczegóły.
Przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na regulowanie swoich zobowiązań podatkowych. Zapłata podatku VAT została przesunięta na 25 stycznia 2025 roku. Jeśli chodzi o podatek PIT i CIT, to odroczenie obejmuje zaliczki na podatek za miesiące od sierpnia do grudnia 2024 roku. Przedsiębiorcy uregulują swoje zobowiązania dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym.
Z kolei terminy składania deklaracji VAT miesięcznych i kwartalnych oraz informacji podsumowujących (JPK-VAT) zostały przesunięte na 25 listopada 2024 roku.
Odroczenie płatności dotyczy również podatku odprowadzanego za pracowników firm poszkodowanych w wyniku powodzi.
Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg ulg podatkowych, które mają wesprzeć przedsiębiorców w odbudowie działalności po powodzi. Są to przede wszystkim:
Zwolnienie z opłaty skarbowej - dotyczy wszelkich czynności urzędowych związanych z usuwaniem skutków powodzi, w tym wydawania zaświadczeń i zezwoleń, złożenia pełnomocnictwa oraz innych dokumentów. Zwolnienie obowiązuje do 15 września 2025 roku.
Przedsiębiorcy, którzy utracili swoje kasy fiskalne wskutek powodzi, mogą ubiegać się o zwrot kosztów zakupu nowych urządzeń do wysokości 2000 zł. Producenci i importerzy kas zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) oferują pomoc w przeprowadzeniu badań uszkodzonych kas oraz proponują specjalne oferty zakupu nowych urządzeń.
Dla podatników uruchomiono również specjalną infolinię, czynną w dni powszednie w godz. 8:00-18:00 pod numerem telefonu: 22 460 59 30, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przysługujących ulg i innych form wsparcia.