Jednym z etapów zakładania firmy w Polsce jest wskazanie odpowiedniego kodu PKD, który będzie przypisany do konkretnej działalności gospodarczej. Początkujący przedsiębiorcy często mają z tym problem i szukają wskazówek, dzięki którym nie popełnią błędu. Przygotowaliśmy poradnik, w którym rzeczowo wyjaśniamy, czym są kody PKD oraz podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać kod dla własnej działalności. Przestrzegamy również przed pułapkami, w które wpada część przedsiębiorców.
PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, to nic innego jak pogrupowanie typów działalności gospodarczej. Klasyfikacja obejmuje praktycznie wszystkie rodzaje działalności, w tym te bardzo niszowe, a wręcz egzotyczne. Jest też regularnie uzupełniania o nowe typy działalności, gdy tylko gdzieś w Polsce pojawi się przedsiębiorca chcący świadczyć niespotykane wcześniej usługi.
Polska Klasyfikacja Działalności istnieje głównie dla celów statystycznych, natomiast to, jaki kod wskażesz, może mieć również wpływ na np. formę rozliczania się z fiskusem czy konieczność uzyskania właściwego zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego kodów nie wybiera się na chybił-trafił i trzeba je wskazywać zgodnie ze stanem faktycznym.
Pisząc w dużym uproszczeniu: kod PKD informuje Główny Urząd Statystyczny czy administrację skarbową o tym, jaki jest przedmiot Twojej działalności gospodarczej.
Wybierając kod PKD dla swojej działalności trzeba zachować precyzję. Jest wiele rodzajów działalności, do których mogą pasować różne kody – wówczas to przedsiębiorca musi określić, który z nich będzie odpowiedni. A zdarzają się tutaj poważne pomyłki.
Za przykład niech posłuży nam warsztat mechaniki pojazdowej. Teoretycznie przedsiębiorca zakładający taki biznes powinien wybrać kod 45.20. Z. Jeśli jednak warsztat ma również prowadzić sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów na rzecz klientów, to właściwy będzie zupełnie inny kod – 45.32.
Takich niespodzianek jest niestety znacznie więcej.
Kod PKD podaje się na etapie rejestrowania działalności gospodarczej. W przypadku JDG robimy to we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wybrany kod będzie podstawą do nadania przedsiębiorcy numeru REGON.
Najłatwiej będzie skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD dostępnej na stronie rządowej – biznes.gov.pl. Jest na niej tabela ze wszystkimi kodami. Wpisując hasło/frazę związaną z Twoją działalnością otrzymasz propozycje najlepiej dopasowanych kodów.
Może się oczywiście zdarzyć, że do Twojej działalności będzie pasować kilka różnych kodów. Jeśli nie potrafisz samodzielnie wybrać najbardziej odpowiedniego kodu PKD, to skorzystaj z pomocy Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Taką pomoc możesz uzyskać przez elektroniczny formularz, w którym opiszesz przedmiot swojej działalności.
Pamiętaj:
Jeśli popełnisz błąd przy wyborze kodu PKD dla swojej działalności i zorientujesz się dopiero po czasie, to zawsze możesz dokonać zmiany. Masz prawo zmienić zarówno kod głównym, jak i dodać nowe kody lub usunąć niektóre z nich, aby zawęzić zakres działalności.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zmieniają/uzupełniają/usuwają kody PKD z poziomu wpisu w CEIDG, po prostu go modyfikując i zatwierdzając zmianę podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
Ważne!
Jeśli zmieniłeś przedmiot działalności, to masz obowiązek zmienić również kod główny PKD. Zgłoś zmianę w CEIDG w ciągu 7 dni.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi wskazać jeden kod głównej działalności (czyli precyzyjnie przypisany do faktycznego przedmiotu działalności).
Przedsiębiorca może również wskazać kody pozostałej działalności – i tutaj obowiązuje pełna dowolność. Nie ma limitu – przedsiębiorca „na upartego” ma zatem prawo wybrać dowolną liczbę kodów uzupełniających, jeśli z jakiegoś powodu uzna to za stosowne.
Uważaj jednak, żeby nie przedobrzyć. Wielu przedsiębiorców popełnia prozaiczny, a brzemienny w skutkach błąd, zaznaczając „na wszelki wypadek” wszystkie dostępne kody PKD. Nie zdają sobie przy tym sprawy, że w Polsce niektóre rodzaje działalności gospodarczej są regulowane i wymagają np. uzyskania specjalnego zezwolenia, koncesji etc.
Teoretycznie więc może się okazać, że zaznaczając bezrefleksyjnie przypadkowe kody PKD ściągniesz na siebie kłopoty i dodatkowe obowiązki związane z koniecznością przedstawienia dokumentów, których nie jesteś w stanie zdobyć (ponieważ np. nie masz stosownych uprawnień do wykonywania danej działalności).
Dlatego postępuj rozsądnie i zaznacz tylko te kody pozostałej działalności, które rzeczywiście w choćby luźny sposób wiążą się z Twoim biznesem. Jeśli natomiast planujesz, że za kilka lat rozszerzysz działalność o nową branżę, to zawsze będziesz mieć czas, aby zaktualizować wpis w CEIDG o nowe kody PKD.