Działalność nierejestrowana, czyli sposób na prowadzenie biznesu bez zgłaszania tego w urzędzie

Mateusz Nowak
03.09.2018

Od 30 kwietnia 2018 roku w Polsce obowiązuje nowe prawo, na mocy którego istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez jej rejestrowania w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To spore ułatwienie dla dużej grupy przedsiębiorców, którzy osiągają niskie dochody i zwyczajnie nie stać ich na zalegalizowanie swoich biznesów. Kto może skorzystać z tego rozwiązania? Na czym dokładnie polega działalność nierejestrowana? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Warunki prowadzenie działalności nierejestrowanej

Ustanowienie działalności nierejestrowanej było długo oczekiwanym krokiem przez tysiące polskich przedsiębiorców. Nie brakuje maleńkich firm, które z ledwością zarabiają na koszty utrzymania. Nowe prawo jest jednak ukłonem przede wszystkim w stronę tych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają swoją przygodę z biznesem i nie wiedzą, czy będą ją kontynuować po kilku miesiącach testowania rynku.

Prawo do prowadzenia działalności bez rejestracji mają wyłącznie Ci przedsiębiorcy, którzy spełniają konkretne warunki, mianowicie:

  • Nie prowadzili działalności gospodarczej przez okres ostatnich 5 lat – wyjątek stanowią przedsiębiorstwa prowadzone w formie spółki prawa handlowego;
  • Nie zamierzają zakładać działalności wymagającej uzyskania koncesji, licencji lub zezwolenia (np. przedsiębiorstwo obrotu paliwami);
  • Maksymalny miesięczny przychód z ich działalności nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 roku jest to równowartość 1050 złotych brutto).

Nietrudno zauważyć, że te kryteria są bardzo restrykcyjne, a spełnią je wyłącznie drobni przedsiębiorcy, którzy np. chcą sobie dorobić do etatu czy świadczenia emerytalnego. Firma, która ma przynosić choćby przyzwoite zyski, nie kwalifikuje się do tego rozwiązania.

Kiedy zachodzi obowiązek rejestracji?

Zawsze wtedy, gdy miesięczny przychód przedsiębiorcy przekroczy kwotę 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie ma tutaj znaczenia, czy suma ta została przekroczona o 10 czy 1000 złotych. Wystarczy, że w danym miesiącu działalność wygeneruje przychód wynoszący np. 1200 złotych brutto, a przedsiębiorca będzie mieć obowiązek zarejestrowania firmy w CEIDG w ciągu 7 dni.

Czy warto?

Biorąc pod uwagę bardzo ostre kryteria, trudno uznać działalność nierejestrowaną za atrakcyjną alternatywę dla przedsiębiorców. To rozwiązanie nie zainteresuje nikogo, kto poważnie myśli o rozwoju biznesu i czerpaniu z niego zadowalających zysków.

Limit miesięcznego przychodu jest zdecydowanie zbyt niski, dlatego trudno się spodziewać, aby ta formuła mogła w jakikolwiek sposób zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy – a taki jest przecież główny cel wprowadzenia działalności nierejestrowanej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.