Zamień dorabianie w prawdziwy biznes. Jakie osiągniesz korzyści?

Marek Szydełko
18.12.2018

Do dorabiania do pensji przyznaje się około 6% czynnych zawodowo Polaków. Powody są różne – najczęściej w grę wchodzi konieczność podreperowania budżetu domowego, spłaty zadłużenia czy po prostu chęć poprawy swojej sytuacji materialnej. Czasami jednak coś, co miało być tylko „fuchą po godzinach”, nagle zamienia się w pełnoetatową pracę. Wówczas warto rozważyć, czy nie lepiej będzie po prostu założyć własny biznes i w niego inwestować. Z jakimi wiąże się to korzyściami?

Brak ryzyka nałożenia kary

Co do zasady każda działalność prowadzona w sposób zorganizowany i regularny, powinna zostać sformalizowania. Oznacza to, że jeśli np. po godzinach prowadzisz mały sklep internetowy lub naprawiasz ludziom buty, masz klientów i osiągasz z tego tytułu w miarę stałe dochody, to w interpretacji fiskusa masz obowiązek założyć działalność gospodarczą.

Możesz się oczywiście z tym ukrywać, ale pamiętaj, że czasami wystarczy drobiazg czy złośliwy sąsiad, aby wszystko się wydało. Wówczas urzędnicy będą bezlitośni, nałożą na Ciebie mandat skarbowy, a do tego każą zwrócić nieodprowadzone podatki wraz z odsetkami. Będzie boleć….

Zaczniesz odliczać koszty

To ma znaczenie, jeśli w ramach dorabiania musisz inwestować własne pieniądze np. w zakup sprzętu, ubrań czy dojazdy. Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie masz prawa do odliczania tych wydatków od przychodu. To się zmieni, gdy założysz firmę. Kto wie, może okaże się, że taki ruch  będzie dla Ciebie bardzo opłacalny?

Zyskasz nowych klientów

Uwierz, że zupełnie inaczej zdobywa się klientów będąc firmą, a inaczej, gdy przedstawiasz się jako Jan Kowalski. Zakładając biznes niejako automatycznie zyskasz dostęp do kontrahentów z sektora przedsiębiorczości, którzy obecnie nie skorzystają z Twoich usług. Mają ku temu kilka powodów:

  • Nie wystawiasz faktury, a więc Twoja usługa de facto jest droższa;
  • Zlecenie Ci jakiejś pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej jest kłopotliwe i wielu przedsiębiorców nie chce sobie tym nawet zaprzątać głowy;
  • W biznesie ważne jest zaufanie, a to łatwiej jest zdobyć będąc firmą, która ma numer NIP, REGON, jest gdzieś zarejestrowana;

Motywacja do zmiany

Założenie firmy to zawsze wielkie wydarzenie. Stresujące, ale jednocześnie motywujące. Będąc przedsiębiorcą otworzą się przed Tobą nowe możliwości w zakresie rozwijania swojej kariery zawodowej. Skoro w ogóle rozważasz taką opcję, to znaczy, że dorabianie całkiem nieźle Ci wychodzi. Może jeśli poświęcisz się temu na serio, to osiągniesz spektakularny sukces i etat nie będzie Ci już do niczego potrzebny?

Właściwie jedyną istotną wadą zamiany dorabiania na prowadzenie działalności gospodarczej są składki na ZUS. Jeśli jednak nie zrezygnujesz z etatu, to obciążenie z tego tytułu będzie znacznie mniejsze (opłacasz tylko składkę zdrowotną). Ryzyko jest zatem stosunkowo nieduże.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.