Kiedy rośnie ryzyko wypadku w firmie?

Marek Szydełko
18.02.2020

Wypadek przy pracy to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą spotkać zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Ten drugi odpowiada przecież za bezpieczeństwo swoich podwładnych. Groźna sytuacja, do jakiej doszło przy wykonywaniu obowiązków służbowych, musi zostać dokładnie zbadana, co nierzadko kończy się poważnymi konsekwencjami dla właściciela firmy. Czy wiesz, co zwiększa ryzyko wypadku w Twojej firmie? Sprawdź to w naszym poradniku.

Brak szkoleń lub ich niska jakość

Szkolenia BHP w założeniu mają przekazać pracownikom podstawową wiedzę na temat bezpiecznego wykonywania swoich obowiązków służbowych. Teoria niestety zbyt często rozmija się z praktyką. Jeśli szkolenia są nastawione wyłącznie na to, aby „odhaczyć” fakt ich odbycia, a jedynym kryterium wyboru firmy szkoleniowej jest niska cena, to trudno oczekiwać, aby szkolenie przyniosło spodziewane efekty. Częściej jest tak, że pracownicy po prostu przysypiają w kącie i niczego z takiego wykładu nie wynoszą.

Brak nadzoru nad pracownikami

Nawet najlepsze szkolenie BHP nie zastąpi egzekwowania przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwykłych zasad zdrowego rozsądku. Pracownicy, bez względu na wiek, mają to do siebie, że bagatelizują różnego rodzaju zagrożenia, nierzadko popisują się przed kolegami czy świadomie ponoszą ryzyko, by np. szybciej skończyć realizację zlecenia. Dlatego koniecznie trzeba w firmie wyznaczyć osoby odpowiedzialne za nadzorowanie pracowników i kontrolowanie, czy nie łamią przepisów i zaleceń BHP.

Zaniedbywanie stanu technicznego urządzeń i maszyn

Wypadki na stanowiskach wymagających obsługi maszyn i urządzeń są niestety na porządku dziennym, co często wynika z tego, iż pracodawca nie przestrzega rygorystycznie obowiązku ich serwisowania i kontrolowania stanu technicznego. Tymczasem z pozoru błaha usterka może być przyczyną tego, że pracownik ulegnie poważnej kontuzji, za co odpowiedzialność zawsze poniesie jego przełożony.

Niska jakość środków ochrony osobistej i innych zabezpieczeń

Firmy często szukają na tym polu oszczędności, wybierając najtańsze środki, które spełniają tylko minimalne wymagania. Tymczasem od tych elementów w dużej mierze zależy to, czy pracownik uniknie groźnych sytuacji i przykrych konsekwencji zdrowotnych. Na środkach ochrony osobistej, a tym bardziej na specjalistycznych zabezpieczeniach (np. do pracy na wysokości), nigdy nie należy oszczędzać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie