Szkolenia BHP przez Internet: warto czy nie?

Mateusz Rąbalski
07.10.2019

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą okresowo zlecać ich szkolenia z zakresu BHP. Nie ma chyba pracodawcy, który byłby z tego faktu zadowolony. Zawsze w jakimś stopniu odbija się to na funkcjonowaniu firmy, a do tego pociąga za sobą konkretne koszty. Rozwiązaniem tego problemu miały być kursy BHP przez Internet. Idea jest świetna, ale to rozwiązanie wcale nie jest tak idealne, jak mogłoby się wydawać.

Zalety szkoleń BHP przez Internet

Korzyści wynikające z zafundowania pracowników szkolenia BHP online są oczywiste. Przede wszystkim pracodawca oszczędza mnóstwo czasu, ponieważ takie szkolenie jest o wiele mniej angażujące. Nierzadko zdarza się, że pracownicy biorą w nim udział w domowym zaciszu, po godzinach pracy. Dzięki temu trzeba dawać im dnia wolnego.

Swoboda w zorganizowaniu szkolenia BHP online przekłada się również na to, że pracodawca nie musi np. udostępniać sali szkoleniowej, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia właściciela małej firmy. Nie ma oczywiście również potrzeby finansowania pracownikom dojazdu na kurs organizowany w siedzibie firmy szkoleniowej.

Dużym, choć kontrowersyjnym atutem jest też to, że egzamin po szkoleniu, który ma sprawdzić poziom zdobytej wiedzy, jest raczej formalnością. Liberalne kryteria oceny i możliwość sprawdzania odpowiedzi w wyszukiwarce sprawiają, że pracownicy nie mają najmniejszych problemów z zaliczeniem testu. Kwestią dyskusyjną pozostaje natomiast to, czy faktycznie zdobyli wiedzę, która może ich uchronić przed poważnymi wypadkami.

Wady szkoleń BHP online

Problem związany z kursami organizowanymi w Internecie polega na tym, że pracodawca nie od razu dostrzeże wady tego rozwiązania. Gdy jednak to już nastąpi, firma znajdzie się w poważnych tarapatach. Jeśli źle przeszkolony pracownik ulegnie wypadkowi, prawda o jakości czy raczej – nijakości szkolenia wyjdzie na jaw.

Rzadko też zdarza się, aby firma oszczędzająca na szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dochowywała staranności w tworzeniu i gromadzeniu niezbędnej dokumentacji. Fakt ten zostanie stwierdzony podczas kontroli, co bez wątpienia narazi przedsiębiorstwo na poważne konsekwencje finansowe, a nawet prawne.

Oczywiście nie można z góry zakładać, że każde szkolenie BHP online jest złe, bo to nieprawda. Przed skorzystaniem z takiej oferty trzeba się jednak zorientować, czy organizator kursu ma wymagane kwalifikacje, sprawdzić jakość szkolenia (np. zapisując na nie tylko kilka osób) oraz upewnić się, że nie mamy do czynienia jedynie z pośrednikiem, ale faktyczną firmą szkoleniową firmującą kurs swoją marką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.