Kiedy trzeba korzystać z mechanizmu podzielonej płatności?

Mateusz Nowak
14.04.2025

Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje w polskich przepisach podatkowych od kilku lat, natomiast wielu przedsiębiorców wciąż nie do końca orientuje się w zasadach działania tzw. split payment. Przede wszystkim należy wiedzieć, kiedy skorzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest obowiązkowe, co wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym jest mechanizm podzielonej płatności?

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że zapłata za fakturę jest dzielona na dwie części, czyli kwotę netto (trafia na zwykły rachunek sprzedawcy) oraz kwotę podatku VAT (wpływa na specjalne konto VAT, którym przedsiębiorca nie może dowolnie dysponować – opłaca z niego swoje zobowiązania wobec US czy ZUS).

System ten stosuje się wyłącznie w transakcjach między firmami (B2B) i tylko wtedy, gdy dotyczą one towarów lub usług objętych podatkiem VAT.

Kiedy split payment jest obowiązkowy?

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest obowiązkowe wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie trzy warunki:

  1. Transakcja dotyczy tzw. towarów wrażliwych, czyli m.in. elektroniki, paliw, metali, odpadów, części do pojazdów, prac budowlanych itp. (pełna lista znajduje się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT).
  2. Wartość transakcji brutto wynosi co najmniej 15 000 zł.
  3. Obie strony są podatnikami VAT.

Jeśli te warunki są spełnione, wówczas faktura musi zawierać adnotację „mechanizm podzielonej płatności”, a zapłata musi być dokonana zgodnie z zasadami MPP.

To warto wiedzieć:

Przedsiębiorcy mogą też stosować split payment dobrowolnie – nawet jeśli nie są do tego zobowiązani. Zachętą do tego jest m.in. przyspieszenie zwrotu podatku VAT nawet do 25 dni, a także ochrona środków zgromadzonych na rachunku VAT przed egzekucją komorniczą.

Na koniec dodajmy, że za niestosowanie się do obowiązku korzystania z mechanizmu podzielonej płatności, przedsiębiorcy grożą poważne konsekwencje, w tym kara finansowa do 30% kwoty VAT z faktury, grzywna karno-skarbowa za brak adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze oraz utrata możliwości zaliczenia wydatku do kosztów działalności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie