Szkolenia BHP gwarancją bezpieczeństwa w zakładzie pracy? To tylko złudzenie

Mateusz Nowak
17.12.2019

Mogłoby się wydawać, że pracodawca, który sumiennie wypełnia swoje obowiązki w zakresie częstotliwości organizowania szkoleń BHP dla pracowników, dostatecznie dba o bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Praktyka pokazuje jednak, że bywa z tym bardzo różnie. W Polsce co roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków przy pracy i – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę – gros z nich dotyczy pracowników, którzy mieli aktualne badania i szkolenia. W czym zatem jest problem?

Niska jakość szkoleń BHP

To niestety wciąż poważny problem, który wynika nie ze złej woli instruktorów czy ich niedostatecznego przygotowania merytorycznego, ale z… oczekiwań przedsiębiorców. Kluczowym kryterium przy wyborze szkolenia zawsze jest cena, choć tak być nie powinno. Firmy nie chcą jednak inwestować w jakość – znacznie ważniejsze jest dla nich to, aby pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki zgodnie z przepisami, a tym samym nie narażać przedsiębiorstwa na poważne problemy prawne.

Coraz powszechniejszy e-learning

Dla jasności: e-learning wcale nie wpływa na to, że szkolenie BHP jest niższej jakości czy mniej rzetelne. Nie da się natomiast ukryć, że taka forma szkolenia daje szerokie pole do popisu osobom, które nie podchodzą do tej kwestii w sposób odpowiedzialny.

Zdawanie egzaminu wieńczącego egzamin za kogoś, niezapoznawanie się z udostępnionymi materiałami, korzystanie ze ściąg podczas egzaminu – takie sytuacje są niestety na porządku dziennym, jednocześnie odbijając się na poziomie kształcenia i tym samym na bezpieczeństwie w zakładzie pracy.

Brak świadomości po stronie pracowników

Jeśli uczestnik szkolenia nie rozumie, po co właściwie bierze w nim udział, bagatelizuje znaczenie zdobywanej wiedzy, drzemie, nie skupia się na tym, co mówi instruktor, udaje, że już wszystko wie i generalnie jest mistrzem z zakresu BHP, to… później ulega wypadkowi. Niestety, lekceważące podejście do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest w naszym kraju normą, co znajduje też odzwierciedlenie w złych statystykach wypadków przy pracy.

Jedyną instancją, która może to zmienić, są sami pracodawcy. Powinni oni kłaść dużo mocniejszy akcent na szkolenia i wymuszać na pracownikach poważne traktowanie instruktażu. Warto uczynić z tego jeden z kluczowych elementów polityki firmy, co pozwala zbudować wizerunek odpowiedzialnego i atrakcyjnego pracodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie