Nie jest żadną tajemnicą, że spółki akcyjne cieszą się dużą estymą. Dodanie do nazwy przedsiębiorstwa liter „S.A.” całkowicie zmienia zasady gry, stawia firmę w jednym szeregu z najbardziej prestiżowymi markami i szeroko otwiera bramę do robienia najlepszych interesów. Problem w tym, że spełnienie warunków, jakich wymaga się od spółek akcyjnych, jest bardzo trudne, dlatego ta forma prawna jest w zasadzie poza zasięgiem młodych firm. Ciekawą alternatywą dla nich ma być instytucja prostej spółki akcyjnej. Na czym to dokładnie polega? Które firmy będą mogły się przekształcić w PSA? Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.
Prosta spółka akcyjna jest jednym z pomysłów rządu na zatrzymanie w kraju najbardziej obiecujących firm i start-upów, które z powodu trudności z pozyskaniem kapitału bardzo często „uciekały” za granicę. Powstał już projekt ustawy nowelizującej Kodeks spółek handlowych, który wprowadza pojęcie PSA. Jej założenie ma być możliwe po 1 marca 2021 roku.
Dla kogo?
Prostą spółkę akcyjną będzie mogła założyć jedna osoba lub więcej – celem nadrzędnym jej powołania ma być prowadzenie działalności gospodarczej, badawczej czy rozwojowej. PSA będzie dostępna zarówno dla osób fizyczny, jak i prawnych. Ważne jest natomiast to, że takiej spółki nie będą mogły zawiązywać jednoosobowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Najważniejsze informacje na temat prostej spółki akcyjnej
Jak sama nazwa wskazuje, PSA ma być uproszczoną formą spółki akcyjnej, co wiąże się z wprowadzeniem łatwych do spełnienia warunków. Dzięki temu taka forma prowadzenia biznesu ma być dostępna dla większości przedsiębiorców, którym zależy na tym, aby pozyskiwać kapitał w ramach emisji akcji spółki.
Prosta spółka akcyjna charakteryzuje się przede wszystkim:
Przede wszystkim wymaga to sporządzenia umowy prostej spółki akcyjnej, w której określamy między innymi przedmiot działalności, wkład akcjonariuszy, organy spółki, liczbę członków zarządu i rady nadzorczej oraz firmę i siedzibę spółki.
Umowę można zawrzeć na dwa sposoby:
Oczywiście nie zapominamy, że prosta spółka akcyjna, jak każda spółka prawa handlowego, wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracji dokonujemy w dokładnie taki sam sposób, w jaki sporządziliśmy umowę powołania spółki, czyli albo u notariusza (koszt 500 zł), albo w systemie S24 (koszt 250 zł).
Uwaga!
Opłatę ponosi się także za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Kosztuje to 100 złotych i jest konieczne do zakończenia procesu rejestracji spółki.
Zgłaszając prostą spółkę akcyjną do rejestru trzeba m.in. podać liczbę akcji, które zostaną wyemitowane w celu pozyskania kapitału. Jeśli przewidujemy emisję różnych rodzajów akcji (uprzywilejowanych), to także musimy określić ich dokładną liczbę. Zwyczajowo członkowie zarządu obejmują pewne pakiety akcji – w zgłoszeniu należy podać ich liczbę oraz serię przyznaną każdemu z członków.
Akcje wyemitowane przez prostą spółkę akcyjną nie mają wartości nominalnej. Obejmując je zyskuje się tylko prawa członkowskie akcjonariuszy, co pozwala np. brać udział w podejmowaniu kluczowych decyzji. Będzie to atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów zewnętrznych, którzy dzięki objęciu pakietu akcji mogą mieć realny wpływ na działalność spółki i kierunek jej rozwoju.
Ważne!
Wartość wyemitowanych akcji prostej spółki akcyjnej musi być równa kwocie kapitału akcyjnego.
Jeśli natomiast chodzi o rejestr akcji, to mogą go prowadzić domy maklerskie lub notariusze. Nabycie akcji nastąpi w momencie wpisania akcjonariusza do rejestru, a zbycie – analogicznie – w momencie usunięcia go z rejestru.
Prosta spółka akcyjna bez wątpienia jest bardzo ciekawym pomysłem i można założyć, że ten twór wzbudzi spore zainteresowanie wśród przedsiębiorców – przede wszystkim start-upów, które szukają zewnętrznego finansowania. Może to być również dobre rozwiązanie dla firm, którym zależy na zwiększeniu prestiżu.