E-learning jest bardzo popularną formą przeprowadzania szkoleń BHP, przy czym należy pamiętać, że nie można w ten sposób odbyć szkolenia wstępnego, wymagającego instruktażu. Prawo zezwala natomiast na uzupełnianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przez Internet w ramach szkoleń okresowych (nie dotyczy to tylko osób na stanowiskach robotniczych). Szkolenia BHP w formie e-learningu mają wiele zalet, ale również kilka wad. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.
Podstawową zaletą tej formy szkolenia BHP jest wygoda. Uczestnicy nie muszą nigdzie dojeżdżać, podobnie zresztą, jak instruktorzy. Tutaj ujawnia się kolejna zaleta, czyli oszczędność czasu. W zasadzie szkolenie BHP w formie e-learningu można przeprowadzić gdziekolwiek, choć zaleca się, aby miało to miejsce w zakładzie pracy, a nie np. w domu, ponieważ prywatne okoliczności nie sprzyjają skupieniu.
Z punktu widzenia przedsiębiorstwa bardzo istotną zaletą jest również elastyczność. Termin i godzinę szkolenia można dopasować ściśle pod kątem harmonogramu pracy firmy tak, aby go nie dezorganizować.
Wbrew obiegowej opinii szkolenia BHP w formie e-learningu nie są „gorsze” niż tradycyjne. Uczestnik ma do dyspozycji nowoczesne narzędzia i materiały szkoleniowe, do których może wracać w dowolnym momencie, aby powtórzyć sobie jakieś zagadnienie i lepiej je przyswoić. To duża zaleta dla osób, które potrzebują nieco więcej czasu na naukę.
Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że e-learning daje nam szerokie pole do popisu w zakresie kontrolowania postępów nauki oraz stopnia przyswojenia zdobytych informacji. Warunkiem ukończenia szkolenia jest bowiem zdanie egzaminu – jeśli uczestnikowi się to nie uda, będzie musiał powtórzyć materiał, co w naturalny sposób podnosi efektywność szkolenia przez internet.
Największą wadą tego rozwiązania jest fakt, iż uczestnik nie otrzymuje od razu informacji zwrotnej od instruktora, a więc nie ma pewności, czy dobrze zrozumiał dane zagadnienie. To spory problem dla osób dociekliwych, chcących naprawdę solidnie podejść do obowiązku szkoleniowego.
Nie jest również tajemnicą, że e-learning tworzy warunki do różnego rodzaju nadużyć, chociażby zdawania egzaminu za kogoś. Tutaj jednak duża odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy, który powinien dopilnować rzetelności przeprowadzania szkolenia.