Dlaczego część pracodawców wciąż nie przestrzega przepisów BHP?

Jerzy Biernacki
07.10.2019

Od razu wyjaśnijmy, że tytułowy problem nie jest już na szczęście nagminny. Polscy pracodawcy coraz poważniej podchodzą do swoich obowiązków w zakresie zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków zatrudnienia. W każdym stadzie trafi się jednak czarna owca, co zwykle wychodzi na jaw przy okazji wypadków. Na podstawie wielu lat doświadczenia w pracy z przedsiębiorcami możemy wyodrębnić najczęstsze powody, dla których część pracodawców nadal nie przestrzega przepisów BHP. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Nieświadomość

Jest to najbardziej prozaiczny powód. Podczas kontroli BHP prowadzonych w firmach, bardzo często można usłyszeć z ust pracodawców frazę „Ja o tym nie wiedziałem”. Tymczasem niewiedza nie zwalnia z obowiązku przestrzegania elementarnych przepisów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przedsiębiorca nie może być ekspertem w każdej dziedzinie. Dlatego jednak wymyślono chociażby outsourcing BHP, który zwalnia z obowiązku samodzielnego studiowania przepisów i wdrażania ich w firmie.

Oportunizm

Nazywany bardziej dosadnie „cwaniactwem”. Wciąż zbyt wielu pracodawców wychodzi z założenia, że przepisy są tylko po to, aby je obchodzić. Takie myślenie ma krótkie nogi. Gdy dochodzi do wypadku, pracodawca-oportunista próbuje go wszelkimi sposobami zatuszować, ale to nie zawsze się udaje. Wszczęta kontrola na pewno wykaże, że w firmie dochodziło do łamania przepisów BHP, co w najlepszym przypadku skończy się dotkliwą karą finansową.

Skąpstwo

Bardzo częsty, wręcz nagminny powód łamania przepisów BHP. Skąpi pracodawcy zawsze szukają sposobów na to, aby ograniczyć koszty funkcjonowania biznesu. Sfera bezpieczeństwa i higieny pracy wydaje się być idealnym kierunkiem, ponieważ – jak to często można usłyszeć – „po co komu te głupie przepisy?” Przypominamy zatem, że w razie wypadku czy rutynowej kontroli, kara za łamanie prawa może być wielokrotnie wyższa niż wcześniejsze oszczędności.

Brak wsparcia ze strony specjalistów

Nie bądźmy aż tak surowi wobec pracodawców. Jest naprawdę wielu uczciwych przedsiębiorców, którzy chcą poważnie podchodzić do swoich obowiązków względem BHP, ale zwyczajnie nie wiedzą, co powinni zrobić. Kierują się informacjami znalezionymi w Internecie, które nie zawsze są rzetelne czy zgodne z prawdą. Sugerują się też podpowiedziami bardziej doświadczonych pracodawców, którzy sami na potęgę łamią przepisy.

Tymczasem najrozsądniej będzie skorzystać z pomocy eksperta, który uporządkuje sprawy związane z BHP w firmie, a następnie będzie czuwać nad stosowaniem się do obowiązków po stronie pracodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.