Szkolenia BHP w formie e-learningu: kiedy można je stosować, a kiedy jest to niedopuszczalne?

Mariusz Siwko
21.01.2020

E-learning robi furorę w branży szkoleniowej, ale nie tylko. Bardzo chętnie korzystają z niego także osoby, które są wygodnie uczyć się języka obcego. Coraz częściej w formie e-learningu prowadzone są również niektóre kierunki studiów, a nawet szkolenia BHP. Warto natomiast wiedzieć, że prawo dość dokładnie precyzuje tę kwestię i wskazuje, którzy pracownicy mogą być szkolenia z zakresu BHP przez Internet.

Szkolenia wstępne? Tylko tradycyjnie

Pierwsza rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest fakt, iż e-learning nie ma zastosowania w przypadku szkoleń wstępnych. Przepisy wymuszają, aby takie szkolenia, przeznaczone dla pracowników obejmujących nowe stanowisko pracy, były organizowane wyłącznie w formie instruktażu. Oznacza to, że musi dojść do fizycznego spotkania pracownika z instruktorem.

Szkolenia w ramach samokształcenia kierowanego

Ten typ szkoleń ma za zadanie doskonalenie i aktualizowanie wiedzy pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Do tej kategorii zaliczamy więc chociażby szkolenia okresowe BHP. Dobra informacja dla pracodawców, ale też samych pracowników jest taka, że prawo dopuszcza organizowanie szkoleń w ramach samokształcenia kierowanego w formie e-learningu.

Trzeba natomiast wyraźnie podkreślić, że nie dotyczy to wszystkich grup pracowników. Elektroniczna forma szkolenia okresowego jest wykluczona w odniesieniu do osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, co też ma uzasadnienie na gruncie zdrowego rozsądku.

Dla kogo zatem są szkolenia okresowe w formie e-learningu? Mogą z nich korzystać:

  • Pracodawcy;
  • Osoby kierujące zespołami pracowników, w tym brygadziści, mistrzowie, kierownicy etc.;
  • Pracownicy administracyjno-biurowi;
  • Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wykonujący zadanie tej służby;
  • Pracowników inżynieryjno-technicznych, przede wszystkim projektantów, konstruktorów, organizatorów produkcji i technologów;
  • Wszystkich pracowników narażonych na warunki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne;
  • Pracowników, którzy z uwagi na charakter wykonywanej pracy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i higienę pracy na terenie zakładu;

Podstawową zaletą szkoleń BHP w formie e-learningu jest olbrzymia oszczędność czasu i energii. To także sposób na ograniczenie kosztów – dojazdów, wynajęcia sali szkoleniowej etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie