Środki ochrony osobistej i odzież robocza dla pracowników zakładów gastronomicznych

Jerzy Biernacki
23.12.2019

Praca w zakładzie gastronomicznym wiąże się między innymi z koniecznością posiadania tzw. książeczki sanepidowskiej. Nie jest jednak tak, że obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy ciążą wyłącznie na pracownikach. Również pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia członkom swojego zespołu komfortowych, a co najważniejsze bezpiecznych warunków wykonywania codziennych obowiązków. Szczególne znaczenie ma zagwarantowanie pracownikom środków ochrony osobistej (indywidualnej) oraz odzieży roboczej. Konkrety znajdziesz w naszym poradniku.

Najważniejsze środki ochrony indywidualnej w zakładzie gastronomicznym

Do kategorii takich środków zaliczymy wszystkie przedmioty, które chronią pracownika przed kontaktem z czynnikami biologicznymi, a także zapewniają odpowiednią higienę przygotowywania i serwowania posiłków. Będą to zatem:

  • Gumowe rękawice – niezbędne chociażby podczas pracy na zlewozmywaku czy przy obsłudze obieralni;
  • Rękawice metalowe – zawierające włókna, które chronią pracownika przed urazem podczas obróbki mięs i innych produktów;
  • Maski ochronne – stosowane w zakładach gastronomicznych, w których istnieje ryzyko zapylenia, jak na przykład w piekarniach;

Warto przy tym zaznaczyć, że docelowy wybór środków ochrony indywidualnej zależy od konkretnych warunków panujących w danym zakładzie gastronomicznych oraz od specyfiki stanowiska. W razie wątpliwości zawsze warto to skonsultować z doradcą ds. BHP.

Jaką odzież roboczą należy zapewnić pracownikom zakładu gastronomicznego?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy pracownicy potrzebują odzieży ochronnej, czy może „tylko” roboczej, mającej zapewnić higieniczne warunki pracy. W tym pierwszym przypadku zadaniem odzieży jest zabezpieczenie pracownika przed czynnikami potencjalnie niebezpiecznymi, jak na przykład środki chemiczne czy bardzo niska temperatura. Wówczas stosujemy między innymi odzież ocieplaną, fartuchy, rękawy czy ochraniacze stóp, ale też obuwie antypoślizgowe.

Z kolei typowa odzież robocza przede wszystkim zabezpiecza ubrania prywatne pracowników, chroniąc je przed zabrudzeniem czy zniszczeniem. Odzież ta musi oczywiście spełniać normy sanitarne i wymagania HCCAP. Stosuje się ją również po to, aby mikroorganizmy bytujące na ubraniach indywidualnych pracowników, nie mogły przeniknąć do żywności, z którą pracownik ma kontakt. Dlatego stosuje się ją na stanowiskach bezpośrednio związanych z produkcją żywności, przygotowywaniem posiłków oraz ich wydawaniem.

Do kategorii odzieży roboczej w zakładach gastronomicznych zaliczymy między innymi fartuchy, spodnie, bluzy kucharskie, nakrycia głowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie