Podstawowe wymogi BHP w zakresie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych

Krzysztof Jagielski
04.09.2020

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne, takie jak szatnie, sanitariaty czy choćby łazienki, stanowią bardzo ważny element wyposażenia firmy. To w nich pracownicy mogą się przebrać, zregenerować, umyć, zaspokoić potrzeby fizjologiczne, a to podstawa BHP. Nie wszyscy pracodawcy wiedzą jednak, że w zakresie wyposażenia, lokalizacji i liczby pomieszczeń higieniczno-sanitarnych obowiązują bardzo konkretne wymogi. Przybliżamy je w naszym poradniku.

Jakie pomieszczenia higieniczno-sanitarne są potrzebne Twoim pracownikom?

To już zależy od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Liczbę oraz rodzaj pomieszczeń higieniczno-sanitarnych zawsze dostosowujemy do liczebności zakładu pracy oraz do realnych potrzeb pracowników, a także warunków, w jakich wykonują oni swoje obowiązki. W razie wątpliwości zawsze warto się skonsultować z inspektorem BHP. Podpowie on, czy w firmie potrzebne są na przykład natryski.

Standardowe utrzymywanie w czystości

Pomieszczenie higieniczno-sanitarne muszą zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne korzystanie z nich. W tym celu należy je regularnie sprzątać oraz dezynfekować. Dotyczy to nie tylko podłóg, ścian czy drzwi, ale także wszelkich elementów wchodzących w skład wyposażenia pomieszczeń. Dodatkowo nie zapominamy o uzupełnianiu środków czystości.

Lokalizacja pomieszczeń higieniczno-sanitarnych

Przepisy mówią tylko, że pomieszczenia te powinny być zlokalizowane w taki sposób, aby nie było konieczności przejścia do nich przez inne pomieszczenia, w których stosuje się substancje trujące, materiały zakaźne lub takie, w których wykonuje się prace szczególnie brudzące. Jedyny wyjątek stanowią pracownicy, którzy mają do czynienia z takimi czynnikami – oni siłą rzeczy muszą mieć dostęp do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych prosto ze swoich stanowisk.

Wyposażenie

Pomieszczenie higieniczno-sanitarne musi być ogrzewane, odpowiednio doświetlone oraz wyposażone w sprawną wentylację, która spełnia przepisy techniczno-budowlane oraz obowiązuje w Polsce normy.

Dodatkowym wyposażeniem takiego pomieszczenia może być maszyna vendingowa BHP, na przyklad automat do rękawic, który zapewni dogodny dostęp do podstawowych środków ochrony w miejscu pracy.   

Powierzchnia

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne muszą mieć wysokość minimum 2,5 metra (poza łaźniami ogólnodostępnymi – tutaj minimalna wysokość to 3 metry). Jedynie w sytuacji, gdy pomieszczenie takie zostało wydzielone w suterenie, piwnicy lub na poddaszu, można obniżyć wysokość do 2,2 metra – nie dotyczy to natomiast ogólnodostępnych łaźni i ustępów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie