Praca zdalna na stałe? Sprawdź, dlaczego to zły pomysł

Mariusz Siwko
23.12.2020

W 2020 roku mnóstwo firm z tygodnia na tydzień musiało przejść na model pracy zdalnej. Wiele z nich kontynuuje to rozwiązanie, dostrzegając w nim kilka istotnych zalet. Skoro wydajność zespołu nie spadła, w odróżnieniu od kosztów utrzymania firmy, to może warto zostać przy pracy zdalnej na stałe? To niekoniecznie będzie dobry pomysł. Sprawdź argumenty przemawiające za tym, aby docelowo jednak wrócić do pracy stacjonarnej.

Socjalizacja

Z perspektywy pracodawcy nie jest to może najważniejsza kwestia, ale musisz sobie zdawać sprawę z tego, że pracownik, który nie ma kontaktu z innymi ludźmi, siedzi zamknięty w czterech ścianach przez 8 godzi dziennie i komunikuje się z innymi jedynie poprzez chat czy rozmowy wideo, prędzej czy później zacznie cierpieć na ewidentne symptomy braku socjalizacji. Czym się to przejawia?

Chociażby:

  • spadkiem motywacji,
  • wahaniami nastroju,
  • pogorszeniem wydajności,
  • problemami z komunikowaniem się z innymi ludźmi,
  • brakiem dbałości o szczegóły.

Wszystko to ma oczywiście bezpośredni wpływ na efekty pracy i jej jakość, a więc także na sytuację Twojej firmy. Dlatego jeśli naprawdę nie musisz, to nie skazuj swoich pracowników na stałe przejście na pracę zdalną.

Lepsza kontrola nad pracownikami

Nie ma się co oszukiwać: nadzorowanie pracy zdalnej jest bardzo utrudnione, i to pomimo dostępu do licznych narzędzi internetowych m.in. mierzących efektywność czy czas pracy. Brak bezpośredniej kontroli nad pracownikiem powoduje, że prędzej czy później spadnie jego motywacja do pracy.

Możliwość zbudowania prawdziwego zespołu

Zespół nie jest tym samym, co grupa pracowników. Ten pierwszy jest tworzony przez osoby, które myślą podobnie, mają wspólne interesy, pracują na rzecz wspólnego sukcesu i czują się odpowiedzialne za powierzony im projekt. Tego efektu nie da się osiągnąć na odległość. Grupa pracowników może wykonywać swoje obowiązki poprawnie, natomiast nie możesz od niej oczekiwać kreatywności czy inicjatywy.

Mocniejsza więź z pracodawcą

To kluczowy argument, o którym powinien pamiętać każdy pracodawca, który wie, jak trudno jest dziś pozyskać wartościowych pracowników na rynku. Silna więź na linii pracownik-pracodawca jest bezcenną wartością, ponieważ pozwala utrzymać członka zespołu pomimo składania mu atrakcyjnych ofert przez konkurencję. Ten efekt jest jednak możliwy do osiągnięcia wyłącznie na stanowiskach stacjonarnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie