Zakup gotowej spółki: na czym to polega?

Mateusz Rąbalski
06.10.2020

W Polsce rokrocznie przybywa działalności gospodarczych prowadzonych w formie spółek. Jest to efekt po części korzystnych zmian podatkowych (m.in. 9% CIT), ale także możliwości uniknięcia opłacania wysokich składek na ZUS (choć to nieco bardziej skomplikowany temat). Ponadto już sam fakt posiadania spółki pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorcy, zwiększając jego szanse na pozyskiwanie atrakcyjnych zleceń. Spółkę można założyć samodzielnie lub ją kupić. Szczególnie ciekawe jest to drugie rozwiązanie? Na czym polega zakup gotowej spółki? Sprawdź w naszym poradniku.

Gotowa spółka, czyli właściwie co?

Gotowa spółka to nic innego, jak zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym podmiot, który aktualnie nie prowadzi działalności gospodarczej i jest przeznaczony do sprzedaży. Takie spółki zakłada się z myślą o ich późniejszym odsprzedaniu zainteresowanym przedsiębiorcom. Specjalizują się w tym przede wszystkim biura rachunkowe, które zauważyły w tym świetny biznes – i się nie pomyliły. Zainteresowanie zakupem gotowych spółek jest z roku na rok coraz większe.

Jakie to daje korzyści?

Przede wszystkim – oszczędność czasu. Zakup gotowej spółki pozwala przedsiębiorcy właściwie od ręki rozpocząć działalność pod nowym szyldem już jako spółka – na przykład z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie trzeba biegać po urzędach, czekać na wpisanie do KRS i załatwiać mnóstwa innych spraw rejestrowych.

Oczywiście za spółkę trzeba zapłacić, jednak jeśli przedsiębiorcy zależy przede wszystkim na czasie i zyskaniu gotowego podmiotu, to trudno o lepszą propozycję. Stawki są różne i zależą m.in. od rodzaju spółki. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych.

Co sprawdzić przed zakupem?

Najważniejsze jest to, aby zakupu spółki dokonać od wiarygodnego podmiotu, czyli zarejestrowanej w Polsce firmy. Nawet to nie daje jednak 100% pewności, że spółka jest „czysta”. Zawsze trzeba się liczyć z rykiem zakupu spółki na przykład obciążonej długami czy posiadającej złą renomę w swojej branży.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wpadki (bo całkowicie wyeliminować się go nie da), trzeba sprawdzić kilka najważniejszych rzeczy, w tym:

  • Czy spółka nie była i nie jest stroną żadnej umowy
  • Czy spółka nie posiada zobowiązań
  • Czy obecny właściciel spółki zobowiązuje się pisemnie do uregulowania wszelkich ewentualnych zobowiązań powstałych przed dniem zbycia udziałów

Nie zapominamy również o takich oczywistościach, jak uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu spółki w opłacaniu składek ZUS oraz podatków w Urzędzie Skarbowym. Dodatkowo trzeba domagać się przedstawienia rocznego sprawozdania finansowego spółki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie