Podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest rozliczanie się z różnego rodzaju danin na rzecz państwa. Wśród nich znajdują się oczywiście podatki: dochodowy oraz VAT (od towarów i usług). Opłaca się je na podstawie sporządzonej i przesłanej do urzędu deklaracji podatkowej. Przedsiębiorcy mogą rozliczać podatki miesięcznie lub kwartalnie. Za każdym razem wymaga to zlecenia dwóch przelewów: na rachunek do rozliczeń PIT i rozliczeń VAT. Jak to zrobić, aby się nie pogubić?
Jak już wspomnieliśmy, przedsiębiorca będący vatowcem musi zlecić dwa przelewy do Urzędu Skarbowego – niezależnie, czy rozlicza się miesięcznie czy kwartalnie. Bardzo ważne jest zatem, aby ustalić prawidłowe numery kont bankowych urzędu, ponieważ w razie pomyłki wyjaśnienie sprawy będzie leżeć po stronie przedsiębiorcy.
Wykaz kont bankowych właściwego urzędu znajdziesz w swoim programie księgowym. Możesz również wejść na stronę swojej skarbówki. Jeśli korzystasz z konta bankowego dla przedsiębiorców, to numery rachunków powinny być dostępne z poziomu bankowości elektronicznej.
Naturalnym numerem identyfikującym każdą firmę jest numer NIP, który należy wpisać w dedykowanym polu przelewu. Opcjonalnie możesz użyć numeru REGON. Podawanie innych danych nie jest konieczne, choć oczywiście nic się nie stanie, jeśli podasz wszystkie informacje na temat swojej firmy: nazwę i adres prowadzenia działalności.
Jeśli przelewasz podatek na konto do obsługi VAT, to musisz wybrać rodzaj formularza podatkowego. W tym przypadku będzie to VAT-7 lub VAT-7K (jeśli opłacasz podatek kwartalnie). Analogicznie: w przypadku podatku PIT rodzaj formularza to PIT-5 lub PIT-5K. Opcja wyboru formularza jest dostępna w systemie bankowości elektronicznej po wybraniu „Przelew podatku”.
W zleceniu przelewu musisz podać okres, za jaki opłacasz podatek. Będzie to albo numer miesiąca, albo kwartału, np. za styczeń wpisujemy „1”, a za czwarty kwartał „4”. Dodatkowo wymagane jest podanie roku podatkowego – np. 2019.
Wynika wprost z wyliczonej wysokości zobowiązania podatkowego. Pamiętaj, aby kwota była identyczna z tą, jaka została podana w deklaracji – musi się zgadzać co do grosza.
W oknie zlecenia przelewu może się również znaleźć pole „Identyfikator zobowiązania”. Jeśli opłacasz zwykły, cykliczny podatek, pole to zostaw puste. Wypełnia się je tylko w sytuacji, gdy przelew jest efektem jakiejś decyzji urzędniczej, np. podjętej w wyniku kontroli skarbowej – wówczas identyfikatorem zobowiązania będzie numer tej decyzji.