Przelew podatku do Urzędu Skarbowego krok po kroku

Krzysztof Jagielski
14.05.2019

Podstawowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest rozliczanie się z różnego rodzaju danin na rzecz państwa. Wśród nich znajdują się oczywiście podatki: dochodowy oraz VAT (od towarów i usług). Opłaca się je na podstawie sporządzonej i przesłanej do urzędu deklaracji podatkowej. Przedsiębiorcy mogą rozliczać podatki miesięcznie lub kwartalnie. Za każdym razem wymaga to zlecenia dwóch przelewów: na rachunek do rozliczeń PIT i rozliczeń VAT. Jak to zrobić, aby się nie pogubić?

Krok 1: ustalenie numeru konta

Jak już wspomnieliśmy, przedsiębiorca będący vatowcem musi zlecić dwa przelewy do Urzędu Skarbowego – niezależnie, czy rozlicza się miesięcznie czy kwartalnie. Bardzo ważne jest zatem, aby ustalić prawidłowe numery kont bankowych urzędu, ponieważ w razie pomyłki wyjaśnienie sprawy będzie leżeć po stronie przedsiębiorcy.

Wykaz kont bankowych właściwego urzędu znajdziesz w swoim programie księgowym. Możesz również wejść na stronę swojej skarbówki. Jeśli korzystasz z konta bankowego dla przedsiębiorców, to numery rachunków powinny być dostępne z poziomu bankowości elektronicznej.

Krok 2: identyfikacja przedsiębiorcy

Naturalnym numerem identyfikującym każdą firmę jest numer NIP, który należy wpisać w dedykowanym polu przelewu. Opcjonalnie możesz użyć numeru REGON. Podawanie innych danych nie jest konieczne, choć oczywiście nic się nie stanie, jeśli podasz wszystkie informacje na temat swojej firmy: nazwę i adres prowadzenia działalności.

Krok 3: rodzaj formularza

Jeśli przelewasz podatek na konto do obsługi VAT, to musisz wybrać rodzaj formularza podatkowego. W tym przypadku będzie to VAT-7 lub VAT-7K (jeśli opłacasz podatek kwartalnie). Analogicznie: w przypadku podatku PIT rodzaj formularza to PIT-5 lub PIT-5K. Opcja wyboru formularza jest dostępna w systemie bankowości elektronicznej po wybraniu „Przelew podatku”.

Krok 4: okres

W zleceniu przelewu musisz podać okres, za jaki opłacasz podatek. Będzie to albo numer miesiąca, albo kwartału, np. za styczeń wpisujemy „1”, a za czwarty kwartał „4”. Dodatkowo wymagane jest podanie roku podatkowego – np. 2019.

Krok 5: kwota przelewu

Wynika wprost z wyliczonej wysokości zobowiązania podatkowego. Pamiętaj, aby kwota była identyczna z tą, jaka została podana w deklaracji – musi się zgadzać co do grosza.

W oknie zlecenia przelewu może się również znaleźć pole „Identyfikator zobowiązania”. Jeśli opłacasz zwykły, cykliczny podatek, pole to zostaw puste. Wypełnia się je tylko w sytuacji, gdy przelew jest efektem jakiejś decyzji urzędniczej, np. podjętej w wyniku kontroli skarbowej – wówczas identyfikatorem zobowiązania będzie numer tej decyzji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.