Podstawowe zasady BHP, do których musi się stosować pracownik magazynu

Mateusz Nowak
26.02.2020

Magazyn firmowy najczęściej pełni funkcję zaplecza dla produktów czy surowców wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Jego sprawne funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla firmy, stąd praca magazyniera – choć nie zawsze szanowana – jest bardzo odpowiedzialna, a przy tym dość niebezpieczna. Nieprzypadkowo podczas szkoleń BHP kładzie się duży nacisk właśnie na zasady, jakie należy wprowadzić w magazynie i uczulić na nie pracowników. Te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Rzetelny instruktaż stanowiskowy

To zawsze punkt wyjścia. Pracownik magazynu przed objęciem swojego stanowiska musi zostać szczegółowo zaznajomiony zarówno z regulaminem, jak i zasadami bezpiecznego wykonywania powierzonych mu obowiązków. Jeśli pracownik ma korzystać z urządzeń, maszyn, czy np. wózka widłowego, również niezbędny jest instruktaż z ich obsługi (oczywiście wózek może obsługiwać wyłącznie osoba posiadająca stosowne uprawnienia).

Oznaczenie regałów

To coś, o czym przedsiębiorcy i osoby odpowiedzialne za BHP w firmie nagminnie zapominają. Na każdym regale, który znajduje się na terenie magazynu, trzeba umieścić tabliczkę z informacją na temat maksymalnej dopuszczalnej nośności. Dzięki temu pracownik magazynu nie będzie podejmować ryzyka, z czym wiązałoby się przeciążanie regałów – grozi to upadkiem materiału z dużej wysokości i ciężkimi obrażeniami ciała.

Każdorazowe zgłaszanie uszkodzenia materiałów potencjalnie niebezpiecznych

Jeśli pracownik magazynu ma do czynienia z materiałami niebezpiecznymi, np. chemikaliami, choć nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu (ponieważ są szczelnie zamknięte), to należy go uczulić, aby nie bagatelizował nawet z pozoru drobnych uszkodzeń. Niewielki wyciek czy choćby przedarta izolacja mogą już stwarzać zagrożenie dla pracownika i jego kolegów. Dlatego magazynier ma obowiązek natychmiast zgłaszać takie przypadki bezpośredniemu przełożonemu.

Korzystanie wyłącznie z atestowanych drabin

Historie o tym, jak to pracownicy magazynu radzą sobie z wchodzeniem na najwyższe półki regałów, to opowieść z dreszczykiem. Lepiej nie dopuszczać do tego, aby podobne sytuacje miały miejsce na terenie naszego magazynu. Pracownicy muszą otrzymać jasny komunikat: środkiem dostępu do wyższych partii regałów są wyłącznie atestowane drabiny, a nie np. wózek widłowy czy skrzynie poukładane jedna na drugiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie