Jak poprawić BHP w firmie? Procedura krok po kroku

Marek Szydełko
07.10.2019

Mnóstwo polskich przedsiębiorstw jest na bakier z BHP. Oczywiście nie zawsze przybiera to formę ciężkiego łamania obowiązujących przepisów i świadomego narażania pracowników na niebezpieczeństwo. Na BHP składają się jednak także szczegóły, o które wielu przedsiębiorców nie dba lub po prostu nie zwraca na nie uwagi. Pół biedy, jeśli pracodawca ma świadomość, że z BHP w jego firmie nie jest najlepiej. To dobry punkt wyjścia, aby naprawić popełnione błędy. Jak to zrobić krok po kroku?

Krok 1: wskazanie obszarów wymagających zmian

Do kwestii poprawy BHP w firmie nie można się zabrać inaczej, niż poprzez przeprowadzenie bardzo wnikliwej analizy aktualnej sytuacji. Należy to powierzyć doświadczonemu inspektorowi BHP, najlepiej takiemu, który rozumie biznes, a nie kieruje się tylko przepisami.

Dobry fachowiec przyjrzy się specyfice danego przedsiębiorstwa i bez trudu wskaże te obszary, które pilnie wymagają zmian. Taka analiza nierzadko pozwala również zaoszczędzić dużo pieniędzy, gdy okaże się, że np. aktualny model gospodarowania odzieżą roboczą jest nieadekwatnie drogi.

Krok 2: opracowanie niezbędnej dokumentacji

Na podstawie analizy zostaną wyciągnięte konkretne wnioski, które z kolei będą podstawą do opracowania niezbędnej dokumentacji z zakresu BHP. Rodzaj dokumentów zależy oczywiście od specyfiki biznesu – w jednej firmie może to być np. opracowanie tabeli przydziału odzieży, w drugiej natomiast opracowanie instrukcji stanowiskowych.

Krok 3: Inwestycja w narzędzia podnoszące bezpieczeństwo pracy

Wielu pracodawców bardzo obawia się tego typu inwestycji, ponieważ rzeczywiście są one dość kosztowne. Nie warto jednak z góry zakładać, że firmy na to nie stać. Obecnie przedsiębiorstwa mają szerokie możliwości w zakresie pozyskiwania dofinansowań na poprawę bezpieczeństwa pracy – przyznaje je chociażby Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Krok 4: Szkolenia

Nie ma mowy o poprawie BHP w firmie, jeśli pracodawca nie zainwestuje w profesjonalne szkolenia BHP dla pracowników. W końcu to ich zachowania i wybory mają decydujący wpływ na minimalizowanie ryzyka wypadku czy chorób zawodowych. Dlatego warto stawiać na rzetelne szkolenia, które będą nie tylko poprawne pod względem merytorycznym, ale również atrakcyjne dla uczestników.

Krok 5: Stały nadzór nad BHP w firmie

Po wprowadzeniu wszystkich zmian nie można spoczywać na laurach. Zaniedbanie kwestii związanych z BHP szybko przywróci firmę do punktu wyjścia. Dlatego końcowym etapem powinno być nawiązanie stałej współpracy z ekspertem z zakresu BHP, który będzie udzielać klientowi wsparcia merytorycznego oraz faktycznego, np. w razie kontroli PIP. Taką współpracę najlepiej będzie nawiązać w modelu outsourcingu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie