Dopuszczenie pracownika bez ważnego szkolenia BHP: co grozi pracodawcy?

Maciej Piwowski
11.01.2020

Kierowanie pracownika na okresowe szkolenia BHP jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Dotyczy to także szkoleń wstępnych, czyli instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Czasami jednak pracodawcy, zwykle z roztargnienia czy nadmiaru zadań, o tym zapominają. Takie niedopatrzenie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, ponieważ stanowi rażące naruszenie przepisów Kodeksu Pracy. Co grozi pracodawcy za dopuszczenie pracownika bez ważnego szkolenia BHP? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kiedy taki przypadek może zostać wykryty?

O tym, że pracownik został dopuszczony do wykonywania swoich obowiązków bez ważnego szkolenia BHP, najczęściej jako pierwszy dowiaduje się inspektor z Państwowej Inspekcji Pracy. Rutynowa lub zlecona kontrola z pewnością to wykaże, ponieważ inspektor w pierwszej kolejności sprawdzi dokumentację pracowniczą. Jeśli nie znajdzie w niej aktualnego zaświadczenia o odbyciu szkolenia BHP, nałoży na pracodawcę karę.

Pracodawcy nie powinni lekceważyć obowiązku kierowania pracowników na szkolenia BHP również dlatego, że takie zaniedbanie może być dobrym pretekstem do złożenia donosu. Przykładowo: pracownik, z którym pracodawca rozstał się w niezbyt przyjemnych okolicznościach, może wykorzystać fakt, iż nie został skierowany na szkolenie do osobistej zemsty. Konsekwencje oczywiście poniesie pracodawca.

Mandat karny

To podstawowa forma represji, z jakiej mogą korzystać inspektorzy PIP. W przypadku stwierdzenia uchybienia kontroler ma pełne prawo nałożyć na przedsiębiorcę mandat karny w wysokości od 1000 do nawet 30.000 złotych, co wynika wprost z przepisów Kodeksu Pracy.

Na tym jednak nie koniec. Nowelizacja Kodeksu Pracy dała PIP dodatkowe uprawnienia w zakresie karania niesumiennych pracodawców, którzy zostali przyłapani na dopuszczeniu pracownika bez ważnego szkolenia BHP po raz kolejny. Jeśli pracodawca złamie przepisy powtórnie w ciągu 2 lat od ostatniego przypadku, kontroler może nałożyć na niego dodatkowy mandat karny w wysokości 5000 złotych.

Sprawa sądowa i konsekwencje karne

Inspektor PIP może jednak również skierować sprawę do sądu, a ten nakłada już znacznie wyższe kary – do 50.000 złotych lub do 200.000 złotych w przypadku osób prawnych i jednostek nieposiadających osobowości prawnej. Nie zapominajmy także, że sam pracownik będzie mógł domagać się od pracodawcy zadośćuczynienia, jeśli dozna uszczerbku materialnego, niematerialnego lub uszczerbku na zdrowiu.

W skrajnej sytuacji, gdy na przykład pracodawca przez lata lekceważył obowiązek kierowania pracowników na szkolenia BHP, a w zakładzie pracy doszło do wypadku, przedsiębiorcy będzie grozić nawet do 3 lat więzienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie