Polska jest jednym z europejskich liderów pod względem dostępności e-usług publicznych. To dobra informacja dla osób już prowadzących działalność gospodarczą lub planujących ją założyć. E-usługi pozwalają załatwić wiele spraw związanych z działalnością w 100% online, bez wychodzenia z domu czy z biura, co jest bardzo wygodne i oszczędza mnóstwo czasu. Aby móc w pełni z tego korzystać, musisz posiadać Konto Przedsiębiorcy. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule.
Konto Przedsiębiorcy to indywidualne konto użytkownika serwisu rządowego www.biznes.gov.pl. Jest to narzędzie, które umożliwia łatwe i wygodne załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Zalogowani użytkownicy wspomnianego serwisu zyskują dostęp do ponad 300 e-usług przypisanych do poszczególnych instytucji administracji publicznej.
Mając Konto Przedsiębiorcy możesz m.in.:
Jak widzisz posiadanie Konta Przedsiębiorcy daje bardzo szerokie pole do popisu w zakresie przeniesienia swoich kontaktów z urzędami na niwę Internetu. Niemal całkowicie eliminuje konieczność osobistego stawiania się w urzędach (oczywiście poza specyficznymi sytuacjami), dlatego jego założenie powinno być naturalnym krokiem dla każdej osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą.
To jest ważne
Z poziomu Konta Przedsiębiorcy można przejść do innych systemów elektronicznych administracji państwowej, w tym: Mój GOV, e-Urząd Skarbowy oraz PUE ZUS.
Funkcjonalność Konta Przedsiębiorcy ma też być sukcesywnie zwiększana. Zapowiadane jest m.in. wprowadzenie listy sugerowanych spraw urzędowych. Dzięki temu po zalogowaniu się na konto przedsiębiorca ma od razu wiedzieć, jakie sprawy wkrótce będzie musiał lub mógł załatwić, np. zmienić formę opodatkowania.
Mając konto w serwisie www.biznes.gov.pl automatycznie stajesz się użytkownikiem elektronicznej skrzynki do kontaktu z urzędami – obrazowo można napisać, że jest to taka skrzynka e-mail przeznaczona wyłącznie do wymiany korespondencji elektronicznej z instytucjami państwowymi.
Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż każde pismo, każdy załącznik i każda odpowiedź udzielona za pośrednictwem Konta Przedsiębiorcy, automatycznie zapisuje się na Twoim koncie. Zyskujesz więc niepodważalny dowód wysłania, eliminujesz ryzyko zagubienia korespondencji i wynikających z tego problemów.
Jeśli wielokrotnie kontaktujesz się w jakiejś sprawie z urzędem, to na Koncie Przedsiębiorcy zostaną zgrupowane wszystkie dokumenty wysłane właśnie w ramach tej korespondencji, co pozwoli je łatwo wyszukać. Nie musisz się też za każdym razem logować na konto, aby sprawdzić status sprawy – będziesz o tym informowany mailem wysłanym na podany adres.
Bardzo ważną funkcją Konta Przedsiębiorcy – i w praktyce głównym powodem do jego założenia – jest możliwość załatwiania swoich spraw w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w 100% online.
Posiadając Konto Przedsiębiorcy możesz m.in.:
Szczegóły wpisu do CEIDG znajdziesz w zakładce „Moja Firma” po zalogowaniu się na Konto Przedsiębiorcy.
Proces zakładania konta jest bardzo prosty i jeśli kiedykolwiek zakładałeś konto w jakimś serwisie internetowym, to nie będziesz mieć z tym najmniejszego problemu. Całą procedurę omawiamy krok po kroku.
Krok 1. Wejdź na stronę www.biznes.gov.pl i w prawym-górnym rogu znajdź „Konto Przedsiębiorcy”.
Krok 2. Na ekranie pojawi się opcja wyboru metody logowania: poprzez e-mail lub Login.gov.pl. Jeśli chcesz mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności Konta Przedsiębiorcy, to wybierz Login.gov.pl – musisz jednak posiadać profil zaufany (np. przez bankowość elektroniczną) lub e-dowód osobisty.
Krok 3. Twoje Konto Przedsiębiorcy zostało utworzone. Teraz możesz się do niego zalogować i zapoznać ze wszystkimi dostępnymi funkcjami, w tym np. wprowadzić zmiany we wpisie do CEIDG.
Pamiętaj również, że wszelkie zmiany, jakich dokonujesz z poziomu Konta Przedsiębiorcy, każdorazowo będą wymagać zatwierdzenia e-dowodem, profilem zaufanym lub podpisem zaufanym. Jeśli nie masz jeszcze żadnego z tych rozwiązań, to przed założeniem konta warto zacząć właśnie od tego. Profil zaufany możesz utworzyć np. za pośrednictwem swojego banku. Umożliwiają to jednak tylko wybrane banki:
Jeśli Twojego banku nie ma na tej liście, to profil zaufany możesz założyć w inny sposób – szczegóły znajdziesz na stronie rządowej.