Jak założyć działalność gospodarczą? Najważniejsze kroki do wykonania

Maciej Piwowski
13.12.2021

Czy wiesz, że już połowa Polaków prowadzi własny biznes lub planuje jego założenie? Nieprzypadkowo mamy opinię wyjątkowo przedsiębiorczego narodu, co potwierdzają też twarde dane. W Polsce zarejestrowano ponad 2 miliony różnego rodzaju podmiotów gospodarczych, z których zdecydowaną większość stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG).

Własna firma daje poczucie niezależności, wyłącznej odpowiedzialności za swój los i status majątkowy oraz kojarzy się z osiąganiem znacznie wyższych dochodów niż na etacie. Chcesz się o tym przekonać osobiście i dołączyć do grona przedsiębiorców? Sprawdź zatem, jak założyć działalność gospodarczą w Polsce.

Większość formalności załatwisz przez Internet

Pod tym względem w Polsce zaszły w ostatnich latach duże i bardzo pozytywne zmiany. Założenie działalności gospodarczej w naszym kraju jest dziś stosunkowo proste i szybkie. Jeśli posiadasz Profil Zaufany, to jesteś w stanie załatwić wszystkie sprawy związane z rejestracją firmy w 100% online. Jeśli nie, to czeka Cię wizyta w urzędzie gminy w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Ale po kolei.

Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową www.firma.gov.pl – to strona rządowa, na której wypełnia się formularz CEIDG-1. Nie jest to nic trudnego, po prostu podajesz swoje dane, profil działalności i inne potrzebne informacje, a następnie wysyłasz formularz przez Internet i albo potwierdzasz zawarte w nim dane wspomnianym Profilem Zaufanym, albo robisz to osobiście w dowolnym urzędzie gminy/miasta (musisz mieć ze sobą dokument tożsamości).

Pamiętaj!

Już na etapie wypełniania formularza CEIDG-1 musisz określić wybrany rodzaj opodatkowania (np. skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt). Dobrze się więc nad tym zastanów.

Po potwierdzeniu danych w formularzu Twoja działalność gospodarcza zostanie oficjalnie zarejestrowana. Stosowna informacja automatycznie trafi też do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rejestracja płatnika składek na ZUS

Jeśli jest to Twoja pierwsza działalność gospodarcza lub kolejna po upływie 5 lat od zamknięcia poprzedniej, to możesz skorzystać z tzw. ulgi na start (nie płacisz składek przez pół roku) a następnie, przez 24 miesiące, płacić tzw. mały ZUS. To spore ułatwienie, ponieważ łączna suma „normalnych” składek stanowi bardzo duże obciążenie dla małych firm.

Po zarejestrowaniu działalności musisz zgłosić się do ZUS-u i złożyć formularz ZZA (jeśli opłacasz tylko składkę zdrowotną, ponieważ pozostałe składki opłaca za Ciebie pracodawca – łączysz etat z własną działalnością) lub ZUA (będziesz płacić za siebie wszystkie składki). Masz na to 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Urząd Skarbowy

Wizyta w Urzędzie Skarbowym będzie konieczna tylko wtedy, gdy chcesz lub musisz być tzw. czynnym płatnikiem podatku VAT, czy jak to się popularnie mówi – „vatowcem”. Niektórzy przedsiębiorcy, na przykład świadczący usługi prawne, windykacyjne czy jubilerskie, są z urzędu zobligowani do naliczania i odprowadzania podatku VAT. Reszta musi to robić tylko wtedy, gdy ich roczne przychody przekraczają 200.000 zł.

Jeśli nie musisz być vatowcem, to po prostu zastanów się, czy chcesz. Ma to swoje zalety (możesz przez pewien czas obracać podatkiem VAT zapłaconym przez klienta, jesteś atrakcyjniejszym usługodawcą dla niektórych firm), ale też szereg wad, dlatego dokładnie przemyśl tę decyzję.

Na tym etapie kończą się główne formalności związane z zakładaniem działalności gospodarczej w Polsce. Takie kwestie, jak uruchomienie firmowego rachunku w banku, zatrudnienie biura rachunkowego/księgowej czy wyrobienie firmowej pieczątki stanowią już indywidualny wybór świeżo upieczonego przedsiębiorcy – nie są obligatoryjne. Z drugiej jednak strony w polskich warunkach prawnych trudno byłoby sobie wyobrazić, aby rozwijająca się firma nie korzystała z profesjonalnej obsługi księgowej czy nie posiadała osobnego rachunku do rozliczeń.

Źródło: https://www.mala-firma.pl/dla-poczatkujacych/zakladanie-firmy/139-zakladanie-firmy-krok-po-kroku

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie