Zlecanie przelewów to jedna z podstawowych czynności w biznesie. W większych firmach zajmują się tym działy księgowe, w mniejszych osobiście odpowiada za to właściciel. Zdarza się, że przelew musi „wyjść” natychmiast i od razu zostać zaksięgowany na koncie odbiorcy, np. z powodu przeterminowania ważnej faktury. W takich sytuacjach ratunkiem jest przelew natychmiastowy, o którym więcej piszemy w naszym artykule.
Przelew natychmiastowy to rozwiązanie dedykowane osobom, w tym przedsiębiorcom, którym zależy na tym, aby pieniądze trafiły do odbiorcy w ciągu zaledwie kilku minut, niezależnie od pory dnia czy tygodnia..
W odróżnieniu od standardowych przelewów bankowych, które są realizowane w tzw. sesjach (najczęściej trzy razy dziennie w dni robocze), przelewy natychmiastowe są księgowane w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że nie trzeba czekać na sesje przychodzące lub wychodzące – środki są przesyłane do odbiorcy niemal od razu po zleceniu operacji.
W Polsce przelewy natychmiastowe są realizowane za pośrednictwem dwóch systemów płatniczych: Express ELIXIR oraz BlueCash. Nad oboma czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).
Dzięki tym systemom można przesyłać pieniądze z konta w jednym banku na konto w innym banku w ciągu kilku minut, również w środku nocy, w weekend czy dzień świąteczny.
Przelew natychmiastowy, w wielu bankach nazywany też błyskawicznym, można zlecić za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, wybierając odpowiednią opcję.
Trzeba przy tym pamiętać, że aby przelew został zrealizowany natychmiastowo, odbiorca musi mieć konto w banku uczestniczącym w systemie Express ELIXIR lub BlueCash – obsługuje je zdecydowana większość działających w Polsce banków.
To już zależy od polityki danego banku. Niektóre, najczęściej w przypadku posiadania konta premium, oferują takie przelewy bezpłatnie, inne natomiast naliczają dodatkową opłatę w wysokości od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Warto zwrócić uwagę na limity kwot, które można przelać w ramach przelewów błyskawicznych. Zazwyczaj są one niższe niż w przypadku przelewów tradycyjnych i wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Przelew natychmiastowy nie jest dostępny w przypadku przesyłania środków do urzędów skarbowych, ZUS-u lub organów celnych. Dodatkowo należy pamiętać, że przelewy natychmiastowe mogą być realizowane tylko w złotówkach.