Wynajmujesz mieszkanie na Airbnb? Musisz założyć działalność gospodarczą!

Krzysztof Jagielski
22.09.2017

Airbnb to najpopularniejszy na świecie serwis, za pośrednictwem którego można szybko wynająć mieszkanie w dowolnym miejscu na naszej planecie, w tym w Polsce. Dla najemców jest to sposób na znaczne obniżenie kosztów pobytu (hotele są zwykle droższe), a dla wynajmujących okazja do zarobku. Okazuje się jednak, że jeśli zamierzasz regularnie czerpać zyski z tego tytułu, to w świetle przepisów podatkowych masz obowiązek założyć działalność gospodarczą. Dlaczego? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czym właściwie jest działalność gospodarcza?

Zgodnie z definicją jest to prowadzenie działań, które mają charakter:

  • Działalności zarobkowej,
  • Są prowadzone we własnym imieniu bez względu na rezultat (osiągnięcie dochodu lub też nie),
  • Są prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły.

Dodatkowo przychody z działalności nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł, które zostały wymienione w ustawie o działalności gospodarczej.

Dlaczego wynajmujący swoje mieszkanie powinni założyć działalność gospodarczą?

Wynajmowanie mieszkania za pośrednictwem np. Airbnb ma znamiona najmu krótkoterminowego, który jak najbardziej zalicza się do instrumentów DG. Oczywiście nie będzie o tym mowy, jeśli Jan Kowalski umieści na Facebooku informację o tym, że wyjeżdża na wakacje i chętnie wynajmie komuś swoje mieszkanie w zamian za opiekę nad kwiatkami.

Jeśli jednak Jan Kowalski stworzy ogłoszenie, w którym poinformuje, że mieszkanie jest docelowo przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, to powinien założyć działalność gospodarczą. Z punktu widzenia fiskusa jest to bowiem przedsięwzięcie zarobkowe, zaspokajające potrzeby osób trzecich, przemyślane i zaplanowane.

Najważniejsze jest jednak to, że najem krótkoterminowy nie jest traktowany tak samo, jak najem na cele mieszkaniowe. Dlatego osoba oferująca swój lokal na krótki okres różnym ludziom, nie może po prostu rozliczać przychodów z tego tytułu na zasadzie ryczałtu, tak jak ma to miejsce w przypadku właściciela podpisującego długoterminową umowę najmu z lokatorem.

Kwestie podatkowe

Zakładając działalność gospodarczą związaną z krótkoterminowym najmem mieszkania lub mieszkań można wybrać dowolną formę rozliczania się z podatku dochodowego. Najpopularniejsza jest tutaj karta podatkowa, która jednak wchodzi w grę wyłącznie w przypadku przedsiębiorców oferujących maksymalnie 12 pokoi.

Jeśli natomiast chodzi o podatek VAT, to w przypadku takiej działalności można zastosować stawkę 8% (obowiązującą w przypadku usług zakwaterowania) lub zwolnienie, o ile suma sprzedaży nie przekracza w roku podatkowym 200 tysięcy złotych (taka stawka obowiązuje w 2017 roku). Najem krótkoterminowy nie jest ustawowo zwolniony z VAT, jak ma to miejsce w przypadku najmu na cele mieszkaniowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie