Leasing to popularna, a wręcz podstawowa forma finansowania zakupu samochodów czy maszyn, z której korzysta wielu przedsiębiorców. Istnieją dwie zasadnicze formy leasingu: operacyjny i finansowy. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że przepisy dopuszczają opcję leasingu przedmiotu sprzedawanego na fakturę VAT-marża. Zajrzyj po szczegółu.
Zakup na podstawie faktury VAT-marża może być sfinansowany leasingiem, ale tylko finansowym, nie operacyjnym.
Leasing finansowy jest traktowany jak sprzedaż – oznacza to, że już przy zawarciu umowy leasingobiorca zyskuje prawa do dysponowania np. pojazdem jak właściciel, choć formalnie własność przechodzi na niego dopiero po spłaceniu zobowiązania.
Podkreślmy natomiast, że procedura VAT-marża może być zastosowana wyłącznie w przypadku leasingowania towaru używanego (np. samochodu z drugiej ręki kupionego od osoby prywatnej).
W leasingu finansowym na podstawie faktury VAT-marża leasingobiorca płaci VAT z góry, ale tylko od marży (czyli różnicy między ceną zakupu a sprzedaży u leasingodawcy). Nie może odliczyć tego VAT-u, ale dolicza go do wartości początkowej środka trwałego. Późniejsze raty leasingowe to wyłącznie odsetki – te może zaliczyć do kosztów działalności. Leasingobiorca sam dokonuje amortyzacji środka trwałego, ale musi pamiętać o limicie 150 tys. zł przy amortyzacji samochodów osobowych (ponad tę kwotę nie odlicza się kosztów w podatku dochodowym). Po zakończeniu umowy przedmiot leasingu staje się własnością przedsiębiorcy.
Leasing finansowy VAT-marża może być opłacalny, gdy przedmiotem leasingu jest używany samochód, nie chcemy płacić wysokiego VAT-u naliczanego od pełnej wartości pojazdu, natomiast jesteśmy gotowi na jednorazową zapłatę podatku VAT z góry. To rozwiązanie może się szczególnie opłacać małym firmom, które chcą obniżyć koszty leasingu bez rezygnowania z prawa do użytkowania i późniejszego nabycia środka trwałego.