Przejście na ryczałt – co ze sprzedażą środków trwałych?

Maciej Piwowski
16.09.2021

Ryczałt staje się coraz popularniejszą formą rozliczania się z działalności gospodarczej. Kuszą przede wszystkim preferencyjne stawki, które nieco osładzają brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Szczególnie po rewolucji, jaką przyniesie Nowy Ład, można się spodziewać wręcz lawinowego przechodzenia przedsiębiorców z np. podatku liniowego na ryczałt. Pewną wątpliwość budzi natomiast kwestia sprzedaży środków trwałych. Co musisz o tym wiedzieć?

Jak rozliczyć sprzedaż środka trwałego po przejściu na ryczałt?

Nie jest to ani skomplikowane, ani nie generuje ponadprzeciętnych kosztów po stronie przedsiębiorcy. Załóżmy, że Jan Kowalski przeszedł na ryczałt ze skali podatkowej. Wcześniej posiadał w ewidencji środków trwałych samochód osobowy, który postanowił sprzedać, ponieważ i tak nie będzie mógł odliczać kosztów jego eksploatacji.

W takiej sytuacji Kowalski musi wystawić fakturę sprzedażową i odprowadzić od przychodu podatek zgodnie z obowiązującą go już stawką ryczałtu – na przykład 3 proc. Może to więc być całkiem korzystne rozwiązanie, ponieważ przy skali podatkowej stawka wyniosłaby 17 proc.

W momencie sprzedaży środka trwałego należy go oczywiście usunąć z ewidencji.

Pamiętaj o terminach

Przejście na ryczałt z innej formy opodatkowania działalności gospodarczej można dokonać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, aby nie przegapić terminu.

Jeśli np. osiągnąłeś pierwszy przychód w styczniu, to na ryczałt możesz przejść do 20 lutego, jeśli w marcu, to do 20 kwietnia itd. Czy warto się na to zdecydować? Musisz to już ocenić we własnym zakresie, biorąc pod uwagę nie tylko obowiązującą stawkę podatku na ryczałcie, ale też skalę Twoich kosztów – jeśli są one wysokie, to korzystniej może być jednak zostać na skali podatkowej, natomiast w przypadku osiągania bardzo wysokich dochodów optymalnym rozwiązaniem pozostanie raczej podatek liniowy (pomijając kwestię np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie