Prowadzisz firmę „na czarno”? Sprawdź co Ci za to grozi!

Jerzy Biernacki
05.10.2017

Prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju jest bardzo drogie. Trudno się zatem dziwić, że część przedsiębiorców przechodzi do szarej strefy, gdzie prowadzi swoje biznesy z pominięciem oficjalnego systemu podatkowego. Jest to opłacalne, ale tylko na krótką metę. Jeśli fiskus czy ZUS dowie się o tym procederze, osoba prowadząca firmę „na czarno” będzie się musiała liczyć z poważnymi konsekwencjami. Jakimi? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Zapłata zaległego podatku dochodowego

Każdy przedsiębiorca w Polsce ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego zgodnie ze złożoną deklaracją w trybie miesięcznym lub kwartalnym (do wyboru). Jeśli tego nie robi, bo nie ma zarejestrowanej firmy, a mimo to prowadzi działalność, to fiskus może nałożyć na niego obowiązek zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami. Ich wysokość to aż 75% sumy przychodu pochodzącego z nieujawnionych źródeł!

Warto wiedzieć

Wbrew pozorom fiskus może się bardzo łatwo dowiedzieć o procederze prowadzenia firmy „na czarno”. Wystarczy donos od konkurencji.

Dodatkowo jeśli fiskus udowodni właścicielowi niezarejestrowanego biznesu, że miał obowiązek odprowadzania podatku VAT od zawieranych transakcji, to nałoży na niego dodatkową karę w postaci zaległego podatku wraz z odsetkami. Z kolei za nieskładanie deklaracji VAT grozi mandat skarbowy.

Problemy z ZUS

Na niezarejestrowanych przedsiębiorców „poluje” nie tylko Urząd Skarbowy, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ta instytucja upomni się o należne i nieopłacone składki ubezpieczeniowe. Trzeba będzie je uregulować wraz z odsetkami za cały udowodniony okres prowadzenia działalności bez rejestracji.

Dodatkowo ZUS może nałożyć na przedsiębiorcę kary finansowe za nieskładanie deklaracji ubezpieczeniowych.

Dodatkowe grzywny

Niezarejestrowany przedsiębiorca może zostać obciążony dodatkowymi kosztami z tytułu grzywien za:

  • Brak prowadzenia księgi przychodów i rozchodów,
  • Brak ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej,
  • Brak zgłoszenia w CEiDG,
  • Niewystawianie faktur.

Jak widać zakres kar jest bardzo szeroki, co powinno przekonać każdego przedsiębiorcę działającego w szarej strefie, że to naprawdę nie jest dobry pomysł. Oczywiście, obciążenia podatkowe są znaczne i irytujące, ale ryzyko związane z prowadzeniem firmy „na czarno” jest jednak zbyt duże.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie