KSeF jednak od 2026 roku

Krzysztof Jagielski
15.05.2024

Niekończąca się telenowela z wprowadzeniem KSeF w Polsce zdaje się zmierzać do finału. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że obowiązkowe wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur zostało ostatecznie przesunięte na 1 kwietnia 2026 roku. Z kolei przedsiębiorcy, których roczne obroty przekroczą 200 milionów złotych w 2025 roku, będą musieli przejść na system KSeF już od 1 lutego 2026 roku.

Skąd ta zwłoka?

Przypomnijmy, że pierwotnie KSeF miał obowiązywać już od 2024 roku, jednak ministerstwo wstrzymało wdrożenie z uwagi na liczne błędy w systemie. Kolejne przesunięcie daje firmom więcej czasu na dostosowanie swoich systemów księgowych do wymogów cyfrowej rewolucji w fakturowaniu, która eliminuje konieczność używania papierowych dokumentów.

W ramach KSeF, faktury elektroniczne będą wystawiane, przechowywane i przekazywane do urzędów skarbowych bezpośrednio przez system.

Dodatkowo, w oczekiwaniu na pełną implementację, przepisy przejściowe umożliwią łagodniejsze przejście na KSeF. Wśród zapowiedzianych ułatwień znajdą się m.in. możliwość wysyłki faktury do systemu dzień po jej wystawieniu, możliwość wystawienia faktury poza systemem KSeF do kwoty 450 zł oraz brak natychmiastowych kar za drobne nieprawidłowości.

Nadchodzące zmiany muszą jeszcze przejść przez wszystkie etapy procesu legislacyjnego, w tym zatwierdzenie przez Sejm, Senat oraz podpis prezydenta, co powinno nastąpić przed końcem czerwca 2024 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie