Kiedy nie można odliczyć podatku VAT od faktury?

Krzysztof Jagielski
12.12.2018

Podatek VAT stanowi jedno z największych obciążeń fiskalnych w naszym kraju. Płacą go wszyscy, nawet osoby prywatne, które dokonują jakiegokolwiek zakupu. Oczywiście ten podatek najmocniej daje się we znaki przedsiębiorcom, jednak większość firm ma asa w rękawie w postaci prawa do odliczenia podatku VAT od faktury. Bywają natomiast sytuacje, gdy takie odliczenie nie wchodzi w grę. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, kiedy nie będziesz mógł odliczyć VAT-u od faktury.

Gdy korzystasz ze zwolnienia

To powinno być dla Ciebie oczywiste, ale dla porządku warto o tym wspomnieć. Jeśli nie zarejestrowałeś się jako vatowiec, czyli nie jesteś czynnym płatnikiem podatku VAT, to automatycznie tracisz prawo do odliczania tej daniny od faktur zakupowych. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy kontrahent jest czy nie jest vatowcem.

Pamiętaj

Ta sama zasada obowiązuje podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego oraz przedmiotowego.

Gdy na fakturze widnieją wydatki wyłączone

Katalog wydatków wyłączonych nie jest zbyt długi. Listę otwierają usługi noclegowe oraz gastronomiczne. Jeśli np. weźmiesz fakturę za nocleg w hotelu, to nie odliczysz od niej podatku VAT. Nie ma tutaj znaczenia, czy nocowałeś w hotelu w związku z podróżą służbową czy prywatną.

W przypadku usług gastronomicznych również nie ma możliwości odliczenia VAT-u od faktury, poza jednym wyjątkiem. Takie prawo przysługuje przedsiębiorcy prowadzącemu firmę przewozową, który kupi gotowe posiłki dla swoich pasażerów.

Istnieją również wydatki, które pozwalają odliczyć podatek VAT tylko częściowo. Tutaj przykładem są zakupy związane z eksploatacją samochodu. Jeśli masz auto w firmie, ale zadeklarowałeś, że będziesz je wykorzystywać także prywatnie, to możesz odliczać tylko 50% podatku od paliwa, zakupu części czy napraw.

Pamiętaj

Pozostała połowa VAT-u jest księgowana po stronie zwykłych kosztów uzyskania przychodu.

Inne sytuacje

Prawa do odliczenia podatku VAT od faktury nie ma przedsiębiorca, który otrzyma taki dokument od podmiotu nieistniejącego (dlatego zawsze warto sprawdzić kontrahenta przed transakcją – oczywiście w miarę możliwości). Podobnie będzie w sytuacji, gdy faktura została wystawiona na produkt lub usługę ustawowo zwolnione z podatku VAT.

Ponadto może dojść do sytuacji, w której raz odliczony podatek od towarów i usług trzeba będzie zwrócić (wraz z odsetkami). Stanie się tak, gdy w trakcie kontroli skarbowej urzędnik stwierdzi, iż przedsiębiorca nie miała prawa do skorzystania z odliczenia lub też odliczył VAT od transakcji, która nie miała miejsca (proceder karuzel vatowskich).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie