Jak złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej?

Antoni Kwapisz
02.03.2022

Polskie prawo podatkowe uchodzi za jedno z najbardziej skomplikowanych i nieprzyjaznych przedsiębiorcom na świecie. Z tego powodu można w ciemno założyć, że żaden właściciel firmy nie postępuje w 100% zgodnie z obowiązującymi przepisami – jest ich po prostu za dużo. Mając wątpliwości dotyczące np. wyboru stawki opodatkowania czy zastosowania jakiejś ulgi zawsze warto zwrócić się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić? Sprawdź w naszym poradniku.

Kiedy powinieneś wystąpić o indywidualną interpretację podatkową?

Jest to bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który nie chce złamać prawa i narazić się na nieprzyjemności, a przy tym nie jest w stanie we własnym zakresie ustalić faktycznego porządku prawnego odnoszącego się do przedmiotu jego działalności. Jeśli jakiś przepis wydaje Ci się zawiły i nie wiesz, jak go zinterpretować, to wystąp o indywidualną interpretację.

Najczęściej przedsiębiorcy wnioskują o to w przypadkach:

  • konieczności ustalenia właściwej stawki podatku,
  • chęci uzyskania zwolnienia z podatku,
  • potrzeby ustalenia, czy mogą zaliczyć jakiś wydatek do kosztów uzyskania przychodu,
  • otrzymania niekorzystnej decyzji organu kontrolującego, z którą przedsiębiorca się nie zgadza.

Jak wypełnić wniosek?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej możesz pobrać ze strony Krajowej Informacji Skarbowej i po wydrukowaniu oraz wypełnieniu wysłać go pocztą na adres KIS. Możesz również wypełnić go elektronicznie z poziomu portalu ePUAP, przy czym musisz tutaj dysponować Profilem Zaufanym.

Jak długo będziesz czekać na interpretację?

Zgodnie z przepisami KIS ma aż 3 miesiące na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej! Tak skandalicznie długi termin oficjalnie wynika z konieczności dokładnego zbadania każdej sprawy. W dodatku termin może zostać przedłużony. Na pocieszenie napiszemy, że jeśli w tym czasie nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, to możesz uznać, że Twoje stanowisko jest prawidłowe.

Ile to kosztuje?

Za wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej trzeba niestety zapłacić. Opłata skarbowa wynosi dokładnie 40 złotych za każdą sprawę, co oznacza, że jeśli we wniosku pytasz o kilka różnych kwestii, to opłata jest naliczana za każdą z nich. Płatności możesz dokonać online lub załączyć dowód zapłaty do wniosku papierowego wysłanego pocztą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie