Indywidualna interpretacja podatkowa: jak o nią zawnioskować? Kiedy warto?

Piotr Kowalczyk
06.05.2019

W życiu przedsiębiorcy bywają momenty, gdy gubi się w gąszczu przepisów podatkowych i kompletnie nie wie, jak np. zaksięgować koszt, by nie został on zakwestionowany przez kontrolę skarbową. Polskie prawo fiskalne uchodzi za jedno z najbardziej skomplikowanych na świecie, nic więc dziwnego, że lawinowo wręcz przybywa wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Czym jest taka interpretacja, kiedy warto o nią zawnioskować i jak to zrobić?

Indywidualna interpretacja podatkowa: co to takiego?

O indywidualną interpretację podatkową może wystąpić zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna. Jest to instrument przewidziany w polskim prawie fiskalnym, który ma służyć wyjaśnianiu różnych niejasności i w ten sposób uchronić podatników przed popełnieniem błędu.

Wydawaniem interpretacji zajmuje się administracja skarbowa, przede wszystkim urzędy skarbowe działające w poszczególnych polskich miastach. To do nich w pierwszej kolejności należy się zwrócić z wnioskiem o wyjaśnienie jakiejś zawiłej sprawy lub zajęcie stanowiska. 

Jak uzyskać interpretację?

W tym celu należy złożyć stosowny wniosek. Można to zrobić na dwóch rodzajach druków:

  1. ORD-IN – druk dla podatników wnioskujących o interpretację indywidualną.
  2. ORD-WS – druk dla podatników występujących o interpretację wspólnie z innym podatnikiem lub podmiotem zaangażowanym w daną sprawę (np. wspólnikiem czy kontrahentem).

We wniosku wskazujemy powód, dla którego podatnik chce uzyskać interpretację oraz szczegółowo przedstawiamy niejasną sprawę. Można również wpisać konkretne pytania, na które oczekujemy odpowiedzi. Bardzo ważne jest przy tym, aby wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, do którego właściwy organ będzie mógł się odnieść.

Organ administracji skarbowej ma aż 3 miesiące na wydanie interpretacji. Zwykle jednak następuje do wcześniej, o ile sprawa nie jest szczególnie skomplikowana.

Opłaty

Indywidualna interpretacja podatkowa nie jest niestety wydawana bezpłatnie. Podatnik musi ponieść koszt, który zarówno w przypadku wniosku indywidualnego, jak i wspólnego, wynosi dokładnie 40 złotych. Mogą tutaj jednak nastąpić zmiany, ponieważ Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć cennik i wprowadzić nowe opłaty m.in. za sprawy szczególnie zawiłe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie