Dwukrotna podwyżka płacy minimalnej w 2023 roku. Co to oznacza dla Twojej firmy?

Marek Szydełko
13.07.2022

Wiemy już, że w 2023 roku znów gwałtownie wzrosną obciążenia przedsiębiorców z tytułu składek na ZUS. Kolejny rok będzie pod tym względem wyjątkowo dokuczliwy, ponieważ rząd zapowiedział aż dwukrotne podwyższenie płacy minimalnej. Co to oznacza w praktyce dla budżetu Twojego przedsiębiorstwa? Sprawdź w naszym poradniku.

O ile wzrośnie płaca minimalna w 2023 roku?

Rząd zapowiada, że pierwsza podwyżka nastąpi 1 stycznia 2023 roku. Wówczas płaca minimalna wyniesie 3350 zł brutto, co oznacza wzrost aż o 340 zł. Druga podwyżka ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2023 roku – do poziomu 3500 zł brutto. Sumarycznie więc w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie aż o 490 zł – to rekord.

Wyższe koszty zatrudnienia

Dwukrotna podwyżka płacy minimalnej mocno uderzy po kieszeniach pracodawców. Automatycznie oznacza to wzrost obciążeń z tytułu składek na ZUS. Eksperci wyliczyli już, że po drugiej podwyżce koszt zatrudnienia pracownika wzrośnie aż o około 600 zł w porównaniu z rokiem 2022, czyli będzie o 20% wyższy.

Więcej zapłacimy na ZUS

Tak znaczna podwyżka płacy minimalnej odbije się również na sytuacji finansowej przedsiębiorców niebędących pracodawcami. Płaca minimalna ma wpływ na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne.

W szczególnie trudnej sytuacji znajdą się przedsiębiorcy, którzy korzystają z preferencyjnych składek na ZUS w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności. W ich przypadku podstawa, od której wylicza się składki, wzrośnie z obecnych 903 zł to 1050 zł, a to oznacza wzrost comiesięcznego obciążenia o około 150 zł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie