Zakładając spółkę prawa handlowego lub przekształcając się w nią z jednoosobowej działalności gospodarczej należy spełnić szereg wymogów formalnoprawnych. Jednym z zagadnień, które budzą najwięcej wątpliwości jest to, czy spółka musi być czynnym płatnikiem podatku VAT. Sprawa nie jest taka prosta, dlatego zacznij od uważnego przeczytania naszego poradnika.
Z punktu widzenia prawa podatkowego nie ma znaczenia, czy prowadzimy działalność gospodarczą w formie JDG czy np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli spełniasz określone warunki (do czego za chwilę przejdziemy), to możesz skorzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT, czyli nie będziesz musiał naliczać go swoim klientom i odprowadzać do urzędu skarbowego.
Podmiotowe zwolnienie przysługuje wyłącznie tym firmom, których roczny przychód nie przekroczył kwoty 200 000 zł. Po przekroczeniu tego limitu nie można już skorzystać ze zwolnienia i należy złożyć wniosek o rejestrację, jako czynny płatnik podatku VAT.
Warto przy tym zauważyć, że jeśli przedsiębiorca dopiero założył spółkę i nie osiągnął jeszcze przychodu, to ma możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego pro forma. Jeśli jednak okaże się, że w całym roku przekroczył limit, to zwolnienie nie będzie mu już przysługiwać.
Podmiotowe zwolnienie z podatku VAT jest przywilejem, z którego nie każda spółka będzie mogła skorzystać – nawet jeśli jej roczny przychód nie przekracza kwoty 200 000 złotych. Ustawodawca przewidział rodzaje działalności, które obligatoryjnie są obłożone podatkiem VAT.
Dotyczy to m.in. sprzedaży części samochodowych, sprzedaży komputerów i sprzętu komputerowego, świadczenia usług prawniczych, windykacyjnych czy doradczych. Jeśli więc Twoja spółka prowadzi jedną z tych działalności, to niezależnie od osiąganego przychodu musisz zarejestrować ją, jako czynnego płatnika podatku VAT.
Pamiętaj również, że unikanie płacenia podatku VAT bez posiadania do tego prawa jest wykroczeniem lub – w poważnych przypadkach – przestępstwem karno-skarbowym, które wyjdzie na jaw przy okazji kontroli. Wówczas nie tylko będziesz musiał zapłacić cały zaległy podatek, ale również otrzymasz mandat skarbowy i może zostać wszczęte postępowanie zakończone nałożeniem kary ograniczenia wolności lub nawet więzienia.