Nabycie sprawdzające. Nowe uprawnienie skarbówki

Marek Szydełko
17.11.2021

Polski Ład to obszerny zbiór regulacji prawno-skarbowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. W dyskusji nad tym programem skupiamy się na kwestii składki zdrowotnej czy ulgi dla klasy średniej, natomiast warto wiedzieć, że „po cichu” wprowadzane są także inne, często bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorców nowinki. Jedną z nich jest tzw. nabycie sprawdzające. Na czym ma to polegać? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Czym jest nabycie sprawdzające?

Nabycie sprawdzające to nic innego, jak kontrolowany zakup. Od początku 2022 roku Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła przeprowadzać takie czynności bez żadnych ograniczeń, w dodatku zyskując na to dodatkowy budżet. Co ważne, KAS zarzeka się, że nie jest to forma kontroli, a jedynie kolejne narzędzie przydatne w walce ze zjawiskiem szarej strefy.

Jak ma to wyglądać w praktyce?

Nabycie sprawdzające będzie polegać na tym, że urzędnik KAS dokona zakupu jakiejś rzeczy czy usługi z oferty przedsiębiorcy znajdującego się na celowniku. Celem jest sprawdzenie, czy firma prawidłowo rozlicza taką transakcję, czyli czy zostanie ona nabita na kasę fiskalną oraz zakończy się wydaniem klientowi paragonu.

Jeśli urzędnik stwierdzi uchybienie, to natychmiast ujawni swoją prawdziwą tożsamość i na dobry początek wlepi przedsiębiorcy mandat skarbowy. Sprawa może mieć jednak poważniejszy finał, ponieważ na podstawie sporządzonego protokołu może zapaść decyzja o wszczęciu postępowania kontrolnego, a to już nie są przelewki.

Urzędnik zwróci kupiony towar!

Pewną ciekawostką jest fakt, iż zgodnie z założeniami tego pomysłu przedsiębiorca będzie zobowiązany do przyjęcia zwrotu wcześniej zakupionego przez urzędnika towaru. Nabycie sprawdzające kończy się więc wspólnym rozliczeniem – urzędnik oddaje towar i otrzymuje z powrotem zapłaconą wcześniej kwotę pieniędzy.

Podsumowując: od 2022 roku trzeba bardzo pilnować prawidłowego ewidencjonowania sprzedaży, bo nigdy nie będzie wiadomo, czy mamy do czynienia z prawdziwym klientem czy jednak z urzędnikiem KAS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie