Myślisz nad działalnością nierejestrowaną? Sprawdź, jakie korzyści daje założenie firmy

Mariusz Siwko
29.08.2022

Działalność nierejestrowana to funkcjonujący od kilku lat twór, który umożliwia zupełnie legalne osiąganie przychodów z działalności gospodarczej, ale bez konieczności jej zakładania (obowiązuje miesięczny limit przychodów). To atrakcyjna opcja dla osób, które jeszcze nie wiedzą, czy poradzą sobie w biznesie. Pamiętaj natomiast, że nie rejestrując działalności nie będziesz mógł skorzystać z licznych przywilejów przedsiębiorcy. Najważniejsze z nich wymieniamy w naszym poradniku.

Ujmowanie wydatków w kosztach

Jako przedsiębiorca masz prawo do zaliczania różnych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Innymi słowy: możesz obniżyć należny podatek poprzez kupowanie różnych rzeczy do firmy, na przykład paliwa do samochodu, wyposażenia biura etc.

Odliczanie podatku VAT

Jeśli będziesz nie tylko przedsiębiorcą, ale też czynnym płatnikiem podatku VAT, to automatycznie zyskasz możliwość odliczania tego podatku od zakupów. Czyli: każda kwota na fakturze wyrażona w brutto de facto będzie dla Ciebie kwotą netto.

Rozliczanie się z podatków co kwartał

Kwartalne rozliczanie podatku jest dużym udogodnieniem dla drobnych przedsiębiorców, którzy dzięki temu zyskują więcej czasu na uzbieranie kwoty na rzecz urzędu skarbowego, a przy tym mogą łatwiej planować różne zakupy do firmy i tym samym optymalizować się podatkowo.

Możliwość uzyskania dotacji, skorzystania z ulg

Szczególnie dotyczy to początkujących przedsiębiorców, którzy wcześniej byli zarejestrowani jako bezrobotni w urzędzie pracy. Zanim rozpoczniesz działalność nierejestrowaną dowiedz się, czy korzystniej nie będzie dla Ciebie założyć firmę, wziąć dotację, a przy tym jeszcze „załapać się” na różne ulgi – przede wszystkim zwolnienie z ZUS przez 6 miesięcy oraz tzw. mały ZUS przez kolejne 24 miesiące.

Poszerzenie grona klientów

Działalność nierejestrowana mocno ogranicza możliwość dotarcia ze swoją ofertą do klientów, którzy z zasady współpracują wyłącznie z „prawdziwymi” przedsiębiorcami. Chodzi o to, że wiele firm nie ufa podmiotom niezarejestrowanym, oczekuje faktury VAT oraz woli nawiązać relację biznesową z przedsiębiorstwem, które można sprawdzić w różnych rejestrach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie