Mała firma budowlana – jak zachować tak potrzebny cash flow?

Marek Szydełko
04.09.2023

Usługi remontowe i ogólnobudowlane są stosunkowo dobrym biznesem w naszym kraju. Wielu Polaków sukcesywnie remontuje stare mieszkania i domy, do tego od kilu lat mamy boom budowlany na rynku nieruchomości wielorodzinnych i jednorodzinnych. Podstawowym problemem właścicieli małych firm budowalnych jest zachowanie płynności finansowej, czyli cash flow. Jak o to zadbać? Mamy kilka praktycznych wskazówek.

System zaliczek

Branża budowlana jest najmocniej zagrożona zatorami płatniczymi. Szacuje się, że nawet 8 na 10 przedsiębiorców z tej branży doświadczyło opóźnienia w zapłacie za wykonaną usługę. Dlatego priorytetem jest zabezpieczenie się na wypadek trafienia na nieuczciwego kontrahenta. W tym celu zawsze pobieraj zaliczkę, a jeśli zleceniodawca odmawia, to grzecznie podziękuj za współpracę.

Materiał po stronie inwestora

Wiele problemów z zachowaniem płynności finansowej bierze się stąd, że wykonawcy godzą się na dostarczenie materiałów na plac budowy, kredytują je, a później nie mogą się doczekać zapłaty ze strony zleceniodawcy. Chcąc uniknąć podobnego scenariusza nie zgadzaj się na samodzielne zorganizowanie materiałów, żądając ich dostarczenia przez inwestora.

Wynegocjuj dłuższe terminy zapłaty w hurtowniach budowlanych

Firmy budowlane zwyczajowo zaopatrują się w hurtowniach nie tylko w różnego rodzaju materiały, ale też narzędzia. Jeśli masz dobry kontakt z jedną z hurtowni, to wynegocjuj jak najdłuższy termin regulowania faktur – na przykład 30-dniowy. Termin ten powinien się mniej więcej pokrywać ze spływaniem płatności od inwestorów.

Unikaj roli podwykonawcy na ryzykownych warunkach

Ryzykowne warunki to m.in. takie, gdzie inwestor czy wykonawca generalny deklaruje wypłacenie uzgodnionej stawki dopiero po odebraniu inwestycji przez kierownika. Innym przykładem może być pobieranie wysokiej kaucji od przedsiębiorców zaangażowanych w realizację inwestycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.