Korzystasz z księgowości internetowej? Oto niekorzystne zmiany, jakich możesz się spodziewać w 2022 roku

Krzysztof Jagielski
23.02.2022

Nie ma chyba przedsiębiorcy w Polsce, który nie przeżywałby stresu związanego z wprowadzeniem tzw. Nowego Ładu. Abstrahując już od „jakości” tej rewolucji podatkowej, to trzeba wyraźnie zaznaczyć, że powoduje ona uszczuplenie dochodów firm, zwłaszcza tych najmniejszych. Dodatkowo chaotyczna zmiana przepisów ma bezpośrednie przełożenie na współpracę z popularnymi w naszym kraju internetowymi biurami rachunkowymi. Jeśli sam korzystasz z księgowości online, to w 2022 roku przygotuj się na kilka nieprzyjemnych niespodzianek.

Podwyżka opłat

Jeśli jeszcze nie dostałeś nowego cennika usług, to spodziewaj się go w najbliższym czasie. Internetowe biura rachunkowe, jak wszystkie inne, drastycznie podnoszą cenniki, ponieważ muszą urealnić je do ilości pracy wkładanej w obsługę klientów. Chaos legislacyjny i skala zmian są tak duże, że księgowi nierzadko pracują w nadgodzinach, byle tylko za wszystkim nadążyć. Przedsiębiorcy muszą więc sięgać znacznie głębiej do kieszeni.

Późniejsze udostępnianie raportów

Większość biur rachunkowych online deklaruje dostarczanie raportów podatkowych i ZUS do konkretnego dnia. Jeśli do tej pory np. miałeś gwarancję otrzymania raportu ZUS do 7 dnia miesiąca, to jest duże prawdopodobieństwo, że teraz ten termin się wydłuży. Powód? Znacznie więcej pracy przy wyliczaniu składek na ZUS, zwłaszcza składki zdrowotnej dla jednoosobowej działalności gospodarczej na skali podatkowej.

Dłuższy czas oczekiwania na odpowiedź księgowego

W księgowości internetowej fajne jest to, że możesz się kontaktować z dedykowanym księgowym online, na przykład przez moduł wiadomości w systemie online. W 2022 roku ten kontakt prawdopodobnie będzie „nieco” utrudniony, a to wszystko przez brak czasu. Jeśli do tej pory księgowy odpowiadał na Twoje pytania w ciągu 24 godzin, to nie liczylibyśmy na podtrzymanie tej tradycji w świetle Nowego Ładu.

„Nie wiem, proszę wystąpić o interpretację”

To może być (i wielu przedsiębiorców już tego doświadcza) największy problem. Księgowi sami przyznają, że gubią się w nowych przepisach, a nie chcąc wprowadzać swoich klientów w błąd wolą nie zajmować żadnego stanowiska. W jakichś szczególnie skomplikowanych sprawach księgowość internetowa niemal na pewno będzie Cię odsyłać do Krajowej Informacji Skarbowej.

Przy współpracy z eRachuba.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie