Jak wynegocjować obniżkę czynszu za wynajem biura?

Mariusz Siwko
23.03.2023

Koszty wynajmu rosną w zawrotnym tempie i odczuwają to nie tylko najemcy mieszkań i domów. W równie trudnej sytuacji znajdują się przedsiębiorcy, którzy wynajmują powierzchnię biurową. W szczególności dotyczy to małych, jednoosobowych działalności, dla których płacenie co miesiąc np. 1200 złotych stanowi już spore obciążenie finansowe. Jesteś w identycznym położeniu? W takim razie sprawdź, jak skutecznie negocjować obniżkę czynszu za wynajem biura.

Zacznij od poszukania alternatywnego lokalu

Zawsze trzeba się liczyć z tym, że próba negocjacji spali na panewce, ponieważ właściciel lokalu nie będzie w ogóle zainteresowany obniżeniem wysokości czynszu. Dlatego na dobry początek upewnij się, że masz jakąkolwiek alternatywę. Rozejrzyj się za innymi biurami w okolicy spełniającymi Twoje oczekiwania, a przy tym dostępnymi w nieco niższej cenie. To może być Twoja karta przetargowa w dyskusji z wynajmującym.

Przedstaw właścicielowi dokładne wyliczenia

Jeśli płacisz stały czynsz, uwzględniający również opłaty eksploatacyjne, to bardzo dobrym pomysłem może być policzenie realnego zużycia energii elektrycznej, ciepła i wody. Może się okazać, że opłaty naliczane przez wynajmującego są mocno przeszacowane i to tutaj jest spore pole do negocjacji.

Zaakcentuj swoje zalety, jako najemcy

Dla wynajmującego istotne jest nie tylko to, aby najemca płacił w terminie. Liczą się również takie kwestie, jak uciążliwość działalności, dbałość o wynajęty lokal, szanowanie ustalonych zasad i dobry kontakt. Jeśli pod każdym z tych względów jesteś najemcą na szóstkę, to koniecznie przypomnij o tym wynajmującemu.

Zaproponuj rozsądną kwotę czynszu, która będzie satysfakcjonująca dla obu stron

Do negocjacji trzeba przystępować z konkretnym planem. Gdy właściciel biura zapyta, jaka kwota by Cię urządzała, to musisz umieć ją od razu wskazać. Policz, ile kosztują zużywane przez Ciebie media, uwzględnij inflację oraz ceny czynszów w okolicy, a następnie przedstaw wynajmującemu propozycję płacenia niższego czynszu, który nie będzie też ewidentną kpiną (z punktu widzenia właściciela lokalu).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.